Yaz dönemine denk gelen ramazan günlerinde yaklaşık 16 – 17 saat açlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Oruç tutabilen herkesin aklında “Sahurda ne yersem gün içinde daha az acıkırım? “sorusu oluyor. 

Bahsetmek istediğim 5 besin i sahur öğününüzden eksik etmeyiniz. 

Yumurta

En kaliteli proteinleri içeren yumurtanın içerdiği dengeli protein ve yağ sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlayacak.  Sahurda tercih edilmesi gereken yumurta pişirme yöntemi haşlamadır. Sağlık durumunuza göre 1-2 haşlanmış yumurta ile gün boyu daha tok kalabileceğinizi söyleyebilirim. 

Yoğurt

Sahur öğününüzde protein ağırlıklı beslenme programı yaparak gün içinde tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Ramazan ayında süt ve süt ürünlerinden yoğurt tercih etmenizi öneririm. Yoğurt , probiyotik bakteri içeriği ile , bu dönemde yavaşlayan bağırsak hareketliliğine katkıda olması için de ayrıca bir tercih durumu olabilir. 

Tam buğday ekmeği veya tam çavdar ekmeği veya Tam buğdaylı pide 

Ramazan ayında olmazsa olmazlardan Ramazan pidesinin 1 dilim ekmek büyüklüğündeki miktarının 1 dilim ekmek kalorisinde olduğunuz biliyor musunuz? Pide sıcak ve lezzetli olmasının yanında sınırlandırılması güç olan bir ekmek türüdür. Eğer miktar ayarlaması yapmakta zorlanıyor ve doymuyorsanız , sahurda özellikle pide yerine ekmek tüketmenizi öneririm.  

Yağlı Tohumlar

Kavrulmamış ,badem, ceviz, fındık (  ilk tercihlerdir) gibi yağlı tohumlar  içerdikleri faydalı yağ asitleri ve dengeli protein yapıları ile tok tutucu özelliğe sahiplerdir. Sağlıklı beslenme , kilo verme , kilo alma programlarında tercih edilen yağlı tohumlular Enerji ve besin ögesi değerleri oldukça yüksektir. Doğru ölçülerde kullanıldığı zaman , vitamin ve mineral yönünden zengin olan bu grup , sahur döneminde tokluk sağlamak için tercih edilmelidir.

Meyveler

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi ve bu dönemde meyve alternatiflerinin artması , havaların sıcak olması , bu günlerde meyve özlemini artırmaktadır. Lif ve su içeriği yüksek olan yaz meyvelerinden özellike sahur döneminde tüketmek, gün içinde susuzluğu gidermek ve tatlı ihtiyacını hafif kalorili ürünler ile gidermek için güzel bir tercihtir. Sağlık ve kilo durumunuza bağlı olarak sahurda taze meyve tüketmenizi öneririm. 

Ramazan ayında bağırsak hareketliliği için hareket şart 

Ramazan döneminde uzun dönemli susuzluk, açlık ve hareketin azalması ile vücut sisteminde en çok  etkilenen sistem sindirim ve bağırsak sistemidir. Lif oranı ve su oranı  yüksek besinler ile doğru seçimler yapmaya çalışabilirsiniz. Sahur ve iftar öğünlerinizde , kurubaklagilli , sebze , meyve ve tam tahıllı ekmek veya pide tercihleriniz ile bu duruma yardımcı olabilirsiniz. Yulaf ezmesi veya yulaf kepeği veya buğday kepeği ile pişirmiş olduğunuz çorbalar veya yoğurt içerisine ilave yapabilirsiniz. 

 Ramazan da kilo almamak için 10 Öneri

1.Sahur öğünü olmadan olmaz 

2.İftar ile sahur arasında 1,5 lt su içmeyi ihmal etmeyin

3.Sütlü tatlılar tercihiniz olsun 

4.Sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin

5.Yemekleri yavaş yavaş yemeye çalışın 

6.Masada bulunan her yiyeceğin hepsini aynı anda tüketmeyin, Aralıklı Araklı yemeye çalışın 

7.İftar sonrası  dinlendikten sonra yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin 

8.Tek yönlü beslenmeyin

9.Doyduğunuzu hissettiğiniz zaman masadan ayrılın

10.Az yiyerek de doğabileceğinize İnan’ın ve gerektiği kadar yemek tercih edin. 

Kilo kontrolünüzü sağladığınız, daha sağlıklı ramazanlar geçirmeniz dileğiyle …