Kadınlarda menstürasyon döneminin sona ermesine menopoz adı verilir. Ortalama olarak 48-55 yaşlarında görülen bu dönem bir takım hormonal değişikliklere yol açar. Menopoz sürecinin başlamasıyla hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan pek çok semptom ortaya çıkmaktadır. Menopoz ve menopoz sonrası dönemde olan kadınlar için sebze, meyve, tam tahıl ve kalsiyumdan zengin; enerji, yağ ve kafein içeriği düşük bir beslenme şekli önerilmektedir. Öncelikli olarak D vitamini, kalsiyum, B12 vitamini, magnezyum, potasyum, K2 vitamini menopoz döneminde ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin başında gelir.

D vitamini, kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz bir vitamindir. Kalsiyum emiliminde de rol oynar. Yetersizliğinde kemik mineral yoğunluğunun hızla azalmasına neden olur. Aynı zamanda kalsiyum da kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan bir mineraldir. Yumurta sarısı, tuzlu su balığı, karaciğer ve güçlendirilmiş süt ve güneş ışınları ile eksikliği önleyebiliriz.

B12, beyin fonksiyonları ve kan dolaşımı için önemlidir. Yaşın ilerlemiesiyle mide asit salgısı azalır ve b12 vitaminin emilimi azalır. Yumurta, süt, yoğurt ve sakatatlar gibi besinler tüketebiliriz.

Folik asit açısından zengin gıdalar (brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, bezelye, marul) kandaki homosistein seviyelerinin yükselmesin önler.

Antioksidan vitaminler olan A, C ve E vitaminlerinden zengin beslenme menopoz dönemdeki kadınlarda serum lipid peroksit seviyelerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Bu yaşlarda görülen tansiyon problemlerinin önüne geçmek için magnezyum ve potasyum zengin beslenilmesi önemlidir. Mercimek, kuru fasulye, nohut, bezelye ve soya fasulyesi gibi besinler potasyum ve magnezyum açısından zengindirler.

K2 vitamini de kalsiyum ve d vitamini gibi kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz vitaminler arasındadır.

Omega 3 ve omega 6 kaynaklarından zengin beslenmek hücrelerin sağlıklı ve genç kalmasını sağlıyor. Kuru yemişler ve tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, soya fasülyesi, yağlı balıklar, ayçiçeği ve zeytin yağları bu besinler arasındadır.

Bu dönemde sıvı tüketimi ve egzersize hayatımızda yer vermemiz gerekir. Buna karşıt olarak tuz ve kafein alımını azaltarak bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütebiliriz.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda menopozda beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz