MEME KANSERİ VE SÜT ARASINDAKİ İLİŞKİ

Sağlıklı diyet ve yaşam tarzı, genel sağlığımız için önem arz etmektedir. Araştırmalara göre her 100 kanser vakasının 9’unun diyet değişiklikleri ile önlenebileceği öne sürülmektedir. Ayrıca sağlıklı vücut kilomuz korunarak her 100 kanser teşhisinin 5’inin engellenebileceği değerlendirilmiştir. Farklı ülkelerde meme kanseri vakalarının sıklığına bakıldığında, meme kanseri ve diyet arasında bazı ipuçları vermektedir. Japon kadınlarında meme kanserinin Amerikalı kadınlara göre daha düşük olduğu görülmüştür. Bunun yanında Japon kadınlarının Amerika’ya göç ettiklerinde, meme kanserine yakalanma risklerinde artış olduğu gözlenmiştir. Bu durum iki toplum arasındaki meme kanseri risk farklılığının sebebi olarak genetik faktörden ziyade, çevresel etmenler ve yaşam tarzı olduğunu düşündürmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketmek Sakıncalı mıdır?   

Pastörize edilmiş süt ve süt ürünlerinin bir bölümünde rBGH adında bir hormon vardır. rBGH, süt ineklerinin verimini fazlalaştırmak için başta ABD ve birçok ülkede kullanılan büyüme hormonudur. rBGH kullanılan ineklerin yaşam süresi kısalarak daha fazla süt üretimi sağlanmaktadır. Bununla birlikte meme iltihaplarında artış olurken antibiyotik kullanımı da buna paralel bir seyir izlemektedir. Antibiyotik yararlı süt proteinlerini azaltmaktadır. rBGH ile elde edilen sütte, normal sütün 10 katı kadar IGF-1 bulunmaktadır. IGF-1 düzeyi yüksek olan ve menopoza girmemiş kadınlarda meme kanseri görülme riski, IGF-1 düzeyi düşük olan kadınlardan 7 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Organik Sütün Etkinliği Nedir?

Organik süt, faydalı bakterilerin zarar görmemesi nedeniyle pastörize süte göre daha sağlıklıdır. Fakat sütte doğal hormon olan östrojen seviyesi yüksek ise (hamile ineklerde daha çok olur) bu da faydadan çok zarar getirebilir. Bu sebeple birçok bilim adamı GDO’suz soya ve soya sütünden protein ihtiyacının karşılanmasını önermektedirler. Soya ürünlerinin meme kanserine karşı ek koruyucu özelliği bulunmaktadır.

Sonuç olarak; Kalsiyum ve protein kaynağı olan süt iyi olmakla beraber, kalorisi daha az ve kanser riskini azaltan farklı seçenekleri değerlendirmeliyiz. Süt ve süt ürünleri tercih edilecekse, az yağlı veya yağsız olanını tercih etmemiz sağlık açısından faydalı olacaktır. “Meme kanseri ve süt kullanımı” ile ilgili detaylı bilgi için, İstanbul ilinde diyetisyen firmaları arasında, en güvenebileceğiniz yerlerden biri olan Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezini arayabilirsiniz.