Lucuma, Güney Amerika’ya özgü Peru’da yetişen bir meyvedir. Yetiştikten sonra çabuk olgunlaşması nedeniyle daha çok toz haline getirilip dört mevsim ve dünyanın her bir yerinde kullanılabilen bir besindir.

Yapılan çalışmalarda lucuma tozunun tadı tatlı olmasına rağmen şeker oranı düşük çıkmıştır. Aynı zamanda iyi bir lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu görülmüştür. Lucuma’nın besin değeri, iyi miktarda B1 (tiamin), B2 (riboflavin) ve B3 (niasin) ve C (Askorbik asit) vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve fosfor gibi küçük mineral katkılarını da içerir. İçeriğindeki lifin çözünmez formda olması diyabetli bireyler için iyi bir şeker ikamesi olur. Kan basıncını düzenlediği ve hipertansiyonu tedavi etmeye yardımcı olduğu için kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Polifenolik bileşikler açısından zengin olan lucuma iltihap önleyici ve yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde diyabet, kardiyovasküler hastalık ve diğer kronik sağlık sorunlarının insidansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Günümüzde daha çok tatlı tadı ve düşük glisemik indeksi sayesinde tatlandırıcı olarak sık sık kullanılır. Lucuma tozu; içecekler, pudingler, turtalar, kurabiyeler ve kekler yapmak için kullanılır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda lucuma tozu konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz