NEREDE YETİŞİR?

Liçi başlıca olarak Çin‘in güneyinde yetişen bir meyvedir. Geçmişte kral meyvesi olarak anılmış olan bu meyve Çin’de vergi olarak da halktan toplanmıştır. Liçi meyvesi Çin dışında, Hindistan, Vietnam, Filipinler, İsrail, ABD’nin Teksas, Florida, Hawaii eyaletleri ve Kaliforniya eyaletinin kıyı kesimleri ve Endonezya‘da da yetişir.

Türkiye’de ise şu anda yalnızca Mersin ve ilçelerinde yetiştirilmektedir. Liçi kışın serin ancak dondan korunaklı yağışlı bir iklim yazın ise sıcak ve nem ister. Yetişkin bir liçi ağacı en fazla -4 dereceye kadar olan soğukları tolere edebilir.

BESİN DEĞERİ

Liçinin toplam ağırlığının %60’ı yenilebilir. Liçinin doymuş yağ oranı düşüktür ve sodyum ile kolestrol bulunmamaktadır.

Polifenol oranı bazı meyvelere nazaran daha yüksektir, bununla birlikte bir liçi meyvesi günlük kalori ihtiyacı 2000 kkal olan bir insanın çinko ihtiyacının %14’ünü, fosfor ihtiyacının %9’unu, potasyum ihtiyacının %6’sını karşılar.

Liçi C vitamini yönüyle oldukça zengin bir meyvedir. Ortalama 9 liçi meyvesi bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

LİÇİYİ NASIL VE NEREDE KULLANACAĞIZ?

Bu meyve; salatalarınıza, tatlılarınıza, dondurmalarınıza vs rahatlatıcı egzotik bir aroma ve lezzet katacaktır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda liçi meyvesi konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz