LAHANA ÇORBASI DİYETİ NEDİR?

Günümüzde obezite ve buna bağlı olarak gelişen hastalıklar maalesef çok artmıştır. İnsanlar daha sağlıklı olabilmek ve aşırı kilolarından kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmakta, bilinçli ya da bilinçsiz çeşitli içeriklerde diyet yemekleri hazırlamaktadırlar. Her şeyden önce şu unutulmamalıdır ki, hızlı kilo verme, hatta sağlınıza kavuşmak için yaptığınız gelişi güzel diyetler sizlerin daha da fazla hasta olmanıza neden olabilecektir.

Ancak sizlere çok kilolu kalp hastalarına ameliyattan önce hızlı kilo verdirebilmek amacıyla da uygulanan, lahana çorbası diyetinden bahsedeceğiz. Çok hızlı zayıflama yöntemleri arasında yer alan bu diyette, haftada en az 5 kilo vermeniz mümkün olup bu diyetin bir haftadan fazla uygulanmaması gerekmektedir. Eğer kilo vermeye devam etmek isterseniz, diyeti uyguladıktan sonra en az 15 gün mola vermeli ve ondan sonra tekrar devam etmelisiniz.

Lahana Çorbasının Hazırlanması

Öncelikle malzemelerden başlayalım. 1 orta boy lahana, 1 adet kereviz, 6 büyük soğan, 1-2 domates, 2 yeşil biber, 1 demet maydanoz ve dilerseniz mantar, et suyu, karabiber ve pul biber de eklenebilir. Sebzeleri küçük olarak kesip tencereye atın ve üstünü kaplayana kadar su ekleyin. Tuz, biber ve et suyunu ilave edin ve 10 dakika hızlı ateşte kaynatın. Daha sonra sebzeler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Çorba piştikten sonra isterseniz mikserle de çekebilirsiniz. Dilerseniz salça’da atabilirsiniz. Bir hafta boyunca tüketebilirsiniz. Ancak dilerseniz taze olsun diye malzemeleri yarım kullanarak haftada iki kez de uygulayabilirsiniz.

Bir haftalık lahana çorbası diyeti yapılırken, sınırsız çorba tüketimine ilave olarak az kalorili besinler de tüketilebilir. Örneğin; diyetin birinci gününde muz olmamak koşulu ile meyve, ikinci gününde fırında pişmiş orta boy patates (1 tatlı kaşığı tereyağı veya sıvı yağ ile birlikte olabilir), üçüncü gününde fırında patates ve muz hariç meyve ve sebze, dördüncü gününde yağsız süt ve sınırsız muz, beşinci gününde et, balık, tavuk (280-560 gr), taze domates ve en az 6-8 bardak su, altıncı gününde yeşil yapraklı sebzeler ve et ve son gününde ise kahverengi pirinç ve şeker ilavesiz meyve suyu tüketilebilecektir. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki diyet süresi boyunca kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

Lahana çorbası diyeti ile ilgili detaylı bilgiyi  Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden almanız mümkündür.