kurumsa beslenme danismanligi neden onemlidir - Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Neden Önemlidir?Mervediyet Beslenme Danışma Merkezi olarak bu haftaki blog yazımızda kurumsal beslenme danışmanlığı konusunu ele alıyoruz. Yazı boyunca kurumsal beslenme danışmanlığı ile ilgili ‘Kurumsal beslenme danışmanlığı nedir?’, ‘Şirket diyetisyenliği neden önemlidir?’, ‘Kurumsal beslenme danışmanlığı nasıl yapılır?’ gibi en çok merak edilen sorularınızın yanıtlarını tavsiyeler ile birlikte bulabilirsiniz.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal beslenme danışmanlığı, sağlıklı beslenme iş performansını olumlu yönde etkiler fikrinden yola çıkarak, şirket çalışanlarının doğru beslenmesini sağlayarak performanslarını arttırma amacı ile şirketlerin çalışanlarına yönelik oluşturulan yemek menüleri için yapılan planlamalar bütünüdür.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Neden Önemlidir?
Kurumsal beslenme danışmanlığı birçok açıdan önemlidir. Nitekim hayatın her anında olduğu gibi iş hayatında da beslenmenin önemi büyüktür. Şirketlerin diyetisyen desteği ile yemek menülerini oluşturması çalışanların sağlıklı beslenmesi açısından önem arz eder. Nitekim birçok çalışan iş yoğunluğu ve yorgunluk gibi sebeplerden ötürü özellikle öğle yemeklerini geçiştirici yiyecekler tercih edebilmektedir. Ancak personel menü danışmanlığı sayesinde beslenmenin doğru yapılması çalışanların performanslarını arttırma açısından büyük fayda sağlar. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Çalışanların çalışma performanslarını ve verimliliğini arttırır.
  • Kurumunuzun çalışanlarını önemsediği imajı güçlenir. Bu da çalışanların kurumunuza olan bağlılığını arttırır.
  • Doğru beslenme daha yüksek motivasyon sağlar.
  • Geçici ya da kalıcı sağlık problemlerinden kaynaklanan iş yerindeki verim kaybı minimuma indirilebilir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Kurumsal beslenme danışmanlığı, yukarıda yapılan tanımda olduğu gibi çalışanların daha iyi beslenmesine yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu kapsamda şirketlere birçok hizmet verilir. Başlıca hizmet türleri aşağıdaki gibidir:

  • Şirketin çalışan kadrosuna yönelik iş dışında da sağlıklı beslenmeye yönelik eğitimler verilir. Bu eğitimler kapsamında gün akışında nasıl beslenilmesi gerektiğinin cevapları verilir.
  • Şirket çalışan kadrosundan her bir bireyin vücut analizleri yapılır. Buradaki amaç çalışanların genel sağlık durumlarının nasıl olduğunun tespitinin yapılmasıdır. Ayrıca buna ek olarak söz konusu amaca yönelik anket de düzenlenir.
  • Her bir çalışan için yapılan özel değerlendirmeler neticesinde görece riskli grupta yer alan çalışanlar tespit edilir. Opsiyonel olarak bu kişilere bireysel beslenme danışmanlığı hizmeti sunulur.
  • Şirketin genel yapısı göz önünde bulundurularak aylık olarak sağlıklı menü planlamaları yapılır.

Sonuç olarak kısa sürede şirket çalışanlarının beslenme alışkanlıkları halihazırda olduğundan daha sağlıklı bir forma sokulur. Böylelikle yanlış ya da yetersiz beslenme kaynaklı ortaya çıkabilecek sağlık ve dolayısıyla daha az verimli çalışan performansının önüne geçilmiş olunur.


Mervediyet Beslenme Danışma Merkezi olarak verdiğimiz hizmetler arasında horeca menü danışmanlığı da yer almaktadır. Kurumsal beslenme danışma hizmeti kapsamında, İstanbul kurumsal diyetisyen ve personel menü danışmanlığı arayışınızda yanınızda olduğunuzu hatırlatmak ister, sağlıklı günler dileriz. İstanbul diyetisyen arayışınızda sorularınız ya da destek talepleriniz olması halinde bizlerle 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.