Sağlıklı, Nice Güzel Kurban Bayramları için

Sevdiklerinizle sağlıklı bir bayram geçirmek istiyorsanız bayram suresince yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Kurban Bayramı’nda sadece yenilen yiyecekler değil, kurbanlık seçiminden, kesimine, saklanmasına, pişirilmesine, ne ile birlikte tüketildiğine ve ölçüsüne kadar dikkat etmek önemlidir. Seçilen Kurbanlıklar mutlaka veteriner kontrolünden geçirilmiş olmasına dikkat ediniz.

Kesim yapılacak alan yine sağlık için uygun temizlik ve hijyen kurallarına göre ayarlanmış veteriner kontrolünün sağlandığı bir alan olmalıdır. Kesim işlemi dinimize uygun bir şekilde yapıldıktan sonra kesilen etler serin güneş görmeyen bir ortamda 3-5 saat bekletilmelidir. Kesilen Kurbanlık etleri direk buzdolabında saklanmaya başlandığında ölçüm sertliği denilen olay meydana gelmekte ve etin dokusunda sertleşme tat ve kokusunda istenilen kalitede ulaşılamamaktadır. Kesilen Kurbanlık 3-4 gün buzdolabında dinlendikten sonra tüketilmesi doğru bir tercih olacaktır fakat ne yazık ki olaylar bu şekilde gelişmemektedir.

Gün içinde, eti, tüketmek isteniyor ise Haşlama ve yağsız bir şekilde kavurma yöntemi tercih edilir ise etin sindirimi biraz daha kolaylaşabilir. Tüketilmeyecek olan etler 1 hafta kadar -4, +4 C derecede saklanabilir, uzun vadeli saklanma işlemi için derin dondurucuda -18 C derecede 3-5 ay saklanabilir. Saklanma koşullarında küçük Parçalar halinde yapılır ise Kullanım esnasında çözdürme süresinde oluşabilecek Zararlı mikroorganizma riskini ortadan kaldırabiliriz. Halkımız Tarafından Sıkça yapılan bir hata da dondurulmuş ürünü çözdürüp sonra tekrar dondurmaktır, bu durumda etin içerisindeki istenmeyen mikroorganizma Oluşumu artar ve sağlık için tehdit olmaya başlayacaktır. Etlerin tüketiminde özellikle mide ve barsak sistemi rahatsızlıkları olan bireyler eti dinlendikten sonra ve mümkünse Haşlama yöntemi ile tüketmeye çalışmalıdırlar.

Diyabet, kalp damar, Karaciğer, hipertansiyon gibi kronik Rahatsızlığı olan bireyler bayramda tükettikleri et miktarına dikkat etmelidir. Özellikle Görünür yağları ayırmanız ve et kullanarak yapılan yemeklerde ayrıca yağ ilave edilmemesi gerektiğini unutmayınız. Bayram süresince aralarda tüketimi yapılacak tatlı, şekerleme, hamur işi ve kuruyemiş tüketimlerinde Ölçüyü kaçırmamak sağlıklı bir bayram için doğru tercih olacaktır. Bayram döneminde sağlığınız için risk oluşturmamak ve kilo artışı olmaması için günlük beslenmenize örnek olarak şu şekilde yapabilirsiniz.

Sabah güne su ile başlayalım, kahvaltı saatiniz uyanma saatiniz ile arasında yarım saatten fazla zaman olmamasına dikkat ediniz.Kahvaltınızda gun içerinde tatlı ve yağlı beslenme ihtimaline karşılık daha sade tercihler yapmaya çalışınız. Tahıllı ekmek, az yağlı peynir, bol sebze ve az ölçüde zeytin ile yapılan kahvaltınızda çay , kahve, bitki çayı, su içebilirsiniz.Kahvaltı ile öğlem yemeği arasında 3-4 saat zaman olmalıdır, bayram günleri genel olarak akşamları bir araya gelmeler ve kalabalık gruplar için hazırlanan sofra düzeni için öğlen yemeklerinde de dengeli ve doğru tercihler yapmanız sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı için gereklidir. Yemeklerinizde çorba , sebze yemeği , yoğurt ve salatalar bulunabilir. Günlük enerji ihtiyacınıza göre de tahıllı ekmek tüketimi yapabilirsiniz. Akşam yemeğiniz için 5-6 saat vakit geçmesi doğru bir tercih olacaktır.

Akşam azalan fiziksel aktivite ve dinlenme sürecinde olacağınızı düşündüğümüz zaman , tercihiniz ölçülü et tüketimi ve beraberinde sebze ve tahıl gurubu ile öğünü tamamlayabilirsiniz. Gün içnde özellikle öğle ve akşam yemeği arasında ara öğün olarak gereksiniminiz , isteğiniz ve sağlık durumunuza göre tercihler yaparak ara öğün yapabilirsiniz. Ara öğünler , süt, meyve, yoğurt, grisini, kuruyemiş gibi tercihler olabilir.Tatlı tercihlerinizi sağlık durumunuza göre yapabilirsiniz ve ölçüye dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz.Herkesin sağlıklı, güzel bir bayram geçirmesi için doğru tercihler ile sağlıklı beslenilmesini tavsiye ederim. Şimdiden iyi bayramlar dilerim…

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu