Kudret narı kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından Momordica charantia olarak isimlendirilen tek yıllık, ince, tırmanıcı ve yaprakları sarmaşık şeklinde büyüyen bir bitkidir.

Kudret narı yüksek miktarlarda C vitamini içermektedir. Meyve ve yaprakları mineral ve vitamin deposu olan bitki özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca β-karoten, potasyum, magnezyum, A vitamini ve çinko içermektedir. Olgun meyvenin tohum zarları ise iyi birer likopen kaynağıdır. Kudret narı tokoferol içeriği ile antioksidan özellik göstermektedir.

Bazı insanlar yeşil yapraklarını ve köklerini kaynatıp acı içeriği çay gibi içerler. Bazı insanlar ise meyveyi köri gibi ya da et ile beraber pişirir. Öte yandan kudret narını salata gibi, yağda kızartarak ya da bitkisel su şeklinde tüketen toplumlar da bulunur.

Kudret narının olgunlaşmamış olanları sebze olarak tüketilirken, olgunlaşmış tohumları çeşni olarak kullanılmaktadır. Olgunlaşmamış kudret narı genellikle yeşil veya erken sararma aşamasında pişirilerek tüketilir.

Kudret narı meyvelerinin kan şekeri üzerindeki etkinliğinin güncel popüler kavramlar olan metabolik sendrom, insülin direnci ya da şişmanlık tedavisinde yararlı olabileceği düşünülmektedir. Ancak bu yorumlarda bu konuda etkili olup olamayacağı konusunda net bir sonuca varılamamıştır. Sonuç olarak, kudret narı, ülkemizin yerli bir bitkisi olmamasına karşılık halk arasında ülser ve yaraların tedavisinde etkinliği ile tanınmaktadır.

1)Anti diyabetik Etkisi:

2)Antiülser Etkisi: Türkiye’de peptik ülserlerin neden olduğu mide şikayetlerini gidermek için ağızdan tüketilir

3)Yara İyileştirici Etkisi: Kudret narı meyve merhemi ile tedavi, diyabetik sıçanlarda yara kapanmasını önemli ölçüde artırmaktadır ve hücre dokusunun büyümesini ve farklılaşmasını düzenlemektedir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda kudret narı konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz