KUDRET NARI NEDİR?

Kudret narı, genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında meyve veren ve bahçelerde yetişen tropik bir bitkidir. 10-20 santim boyunda ve mekik şeklindeki meyvelerin üzerleri pürüzlüdür. Önceleri yeşil olan bu meyveler olgunlaşınca sarı veya turuncu bir renge dönüşür. Acı kavun olarak da bilinen kudret narı tohumları yağ ve protein açısından oldukça zengindir.

Kudret narı; demir, magnezyum, potasyum, çinko ve manganez gibi mineraller ile bol miktarda C vitamini içerir. Ayrıca B3, B5, B6 gibi B-kompleks vitaminlerini de içerir. İçerdiği yüksek lifler sayesinde sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Yiyecekler kolayca sindirilir ve hazımsızlık ve kabızlık sorunlarını gidermede yardımcı olan atık vücuttan atılır. Ispanağın  iki katı kalsiyum, beta-karoten ve bir muz kadar potasyum içerir.

Kudret narı içerdiği antioksidanlar sayesinde çeşitli kanser türlerine neden olabilecek serbest radikallere karşı etkilidir. Anti-kanserojen ve anti-tümör özelliklere sahip bir bitki olan kudret narının kanser riskini azalttığına dair bilimsel çalışmalar yayınlanmıştır. Ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyebilmektedir.

Uluslararası bir dergide yayınlanan bir araştırmada, kudret narının karaciğerdeki enzimlerinin antioksidan aktivitesini güçlendirerek karaciğer yetmezliğine karşı koruma sağladığı sonucuna varmıştır. Kudret narı suyu içmek, alkolün verdiği karaciğer hasarını ortadan kaldırmaya yarayabilir. Sonuçlarını görebilmek için, bir hafta boyunca sürekli tüketmek gerekir.

Anti-Diyabetik etkisi

Kudret narı, kandaki şeker seviyesini doğal olarak dengeleyen insülin benzeri bir bileşim içerir. Bir araştırmaya göre kudret narı düzenli olarak tüketildiğinde, kan şekeri düzeyini tip 2 diyabet hastalarında önemli ölçüde düşürdüğü bildirilmiştir. Ayrıca tip 1 diyabet hastalarında da faydalı bulunmuştur.

Bir çalışmada ise günlük 15 gram sulu ekstre verilen hastaların tokluk kan şekerleri %54 oranında, hemoglobin A1c (HbA1c) seviyesi ise %11 oranında düşmüştür.

Antiülser etkisi

Kudret narı, yıllar boyunca zaten mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarında tam bir mucize olan Kudret narının meyve ekstresi gastrik ülser iyileşmesini arttırdığı ve aynı zamanda mide ülseri ve duodenal ülser gelişimini engellediği bildirilmiştir.

Kudret narı tüketmek; ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık ve hazımsızlık gibi hastalıklarına iyileşmesini sağlar. Kudret narının fayda sağlayabilmesi için en az 1 ay boyunca tüketilmesi gerekmektedir.

Nasıl Tüketilmeli?

Kudret narını tüketmek için iki yöntem kullanılabilir.

Zeytinyağlı kudret narı: Bir adet kudret narının çekirdeklerini ayıklayarak cam kavanoz içine atın. Sonrasında kavanozun yarısına gelecek şekilde üzerine zeytinyağı ekleyin. Kudret narı, bu şekilde kısa bir süre sonra(yaklaşık 10 gün) zeytinyağı için erimeye başlayacaktır. Bu şekilde hazırladığınız kudret narı kürünü, yemeklerden önce bir kaşık yiyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yanıklar ve yaralar içinde merhem gibi faydalanabilirsiniz.

Ballı kudret narı: Kudret narının çekirdeklerini ayıkladıktan sonra püre haline gelene kadar iyice ezin. Bu şekilde kavanoz içine koyduktan sonra üzerine yarım kavanoz kadar bal ekleyin. Bu şekilde bir süre bekletin. Sonrasında ise sabahları aç karnına bir kaşık tüketebilirsiniz.

Kudret narının uzun süreli ve fazla miktarda kullanımı ciddi ve tehlikeli olabilecek yan etkilere neden olabilir. Kalp ritminde düzensizlik, fazla miktarda tüketildiğinde karın ağrısı ve ishal, çekirdekleri çok miktarda yutulursa baş ağrısı, ateş ve hatta koma gibi yan etkileri olabilir.

Kudret narı doğrudan karaciğere zarar vermez. Uzun süre kullanılması karaciğer enzimlerini yükseltebilir ve ateroskleroza (damar sertliği) neden olabilir. Birçok yönden faydalı olmasına rağmen aşırı tüketimi komplikasyonlara neden olabilir.

Kudret narı kanamaya, kasılmalara ve hatta düşüğe neden olabileceği için hamileler için son derece risklidir. Kanamayı arttırdığı için adet döneminde de tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca emziren kadınlar için de olumsuz etkileri olabileceği için tavsiye edilmemektedir.

Çocuklarda kullanımı çoğunlukla güvenli olan kudret narının çekirdekleri üzerindeki kaplamanın bazen alerjisi olan çocuklarda toksik etkilere neden olduğu tespit edilmiştir.

Kan şekeri seviyesini düşüren ilaç kullanan kişiler kudret narı tüketmemelidir. Çünkü kudret narı bu ilaçların etkisini artırabilir ve kan şekerinin tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olabilir. Ayrıca bazı kemoterapi ilaçlarıyla da etkileşime girebilir. Kudret narı takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘KUDRET NARININ ÖNEMİ?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.