Kozalak şurubu, çam ağaçlarının meyvesi olan kozalakların şurup kıvamı alana kadar kaynatılması ile elde edilen bitkisel bir içecektir. Pinaceae (çamgiller) familyasına ait olup, çam ağacı popülasyonunun fazla olması nedeniyle üretimi de fazla olan kozalak şurubunun yapımında; taze, yeşil renkli ve küçük boyutlu olanlar seçilir. Havayı temizleme özelliği olan bu ağaçların sert kabuklarından elde edilen kozalak şurubu gıda ve ilaç sektöründe de kullanılır.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya üzerindeki bitkilerin 70 bin tanesinin faydalarından yararlanmak için tıbbi amaçlı kullanıldığını ifade ederken çam ağacının meyvesi olan kozalaklar bu listede yer almaktadır. Kozalak şurubunun faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Fenolik bileşenleri ile antioksidan etkisi oluşturarak, vücutta biriken zararlı serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur.
  • Astım, bronşit gibi kronik akciğer hastalıklarına olumlu etki eder.
  • Boğazda tutunan mikropları temizleyerek, üst solunum yolu enfeksiyonlarının önüne geçer.
  • İçeriğinde bulunan pinenin etken maddesi balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda kozalak şurubu konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz