KISA BARSAK SENDROMUNDA BESLENME TEDAVİSİ

Hastalık, yaralanma gibi çeşitli nedenlere bağlı ince bağırsağın büyük bir kısmının rezeksiyonuyla(bir organın hastalıklı parçasını kesip çıkarma işlemi.) gelişen ve böylece besin öğelerinin sindirimi ve emilimi için gereken sahayı azaltan klinik tablodur.

Crohn hastalığı, yaralanmalar, mezentirik damar tıkanıklığı, ince bağırsak tümörleri neden olmaktadır.

BULGULAR:  Geniş ince bağırsak rezeksiyonundan sonra karbonhidrat, protein, yağ, mineraller, vitaminler ve suyun emilimi azalır. Şiddetli diyare sonucunda da malnütrisyon gelişir. Ayrıca dehidratasyon, elektrolit kayıpları, magnezyum, çinko, yağda eriyen vitaminler, kolesterol taşları, demir yetersizlikleri, b12, yağda eriyen vitaminlerin azalması görülmektedir.

Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar proksimal jejunumdan emilmektedirler. İnce barsak rezeksiyonu sonucu eğer yeterli enzim varsa karbonhidratlar emilirler fakat laktoz intöleransı görülür.

Proteinlerin emilimi barsak rezeksiyonundan etkilenmez.

Yağların emilimi zor olduğundan malabsorbsiyonlara neden olur.

DİYET TEDAVİSİ

Hastanın yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanır.

Besin öğeleri kayıplarını karşılamak

Komplikasyonları önlemek

Hastanın yaşam kalitesini azaltacak semptomları azaltmak (diyare vb.)

KISA BARSAK SENDROMUNDA 3 EVRE BULUNMAKTADIR.

1.EVRE: ameliyat sonrası parenteral beslenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu evrede çinko desteği büyük ölçüde gereklidir.

  1. EVRE: Bu evrede parenteral (damardan beslenme)beslenmeden enteral/oral beslenmeye geçilmelidir. Enteral şekilde alınan gıdalar daha hızlı emilirler.

3.EVRE: Ağızdan doğal beslenmenin arttırıldığı dönemdir. Öğün sayısı 6-8 arttırılmalıdır. İlk günlerde yumuşak ve düşük posalı yiyeceklerle başlanılmalıdır. Basit karbonhidrat yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Orta zincirli yağ asitleri de verilmelidir.

Ameliyat sonrası kalsiyum ve kalsiyum emilimi azalacağından ek kalsiyum verilmelidir.

Uyarıcı olan Alkol , kafein gibi uyarıcılar en az 1 yıl tüketmemeleri gerekir.

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve İstanbul diyetisyen arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.