kis aylarinda beslenme nasil olmalidir - Kış Aylarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?Güzel ve keyifli bir yazı arkanızda bıraktığınızı umarak kış aylarının artık gelip çattığını hatırlatalım. Özellikle soğuk aylara geçişte birçoğumuz hastalık yaşıyoruz. Bu durumu engellemenin ya da en azından azaltmanın ana yollarından bir tanesi de kış aylarında doğru beslenme konusudur. Bu noktadan yola çıkarak Mervediyet Beslenme Danışmanlık Merkezi olarak sizlere kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri temalı bir yazı hazırlamak istedik. Faydalı bir içerik olmasını umar, keyifli okumalar dileriz.

Kış Mevsiminde Doğru Beslenme ile Birçok Hastalığın Önüne Geçebilirsiniz

Kış aylarında beslenme sağlık açısından önem teşkil eden bir konudur. Özellikle gribal hastalıkların önüne geçebilmek adına kış aylarında sağlıklı beslenme vücudunuz için çok önemlidir. Nitekim kış aylarına geçiş ile birlikte soğuk havalar bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu da doğru beslenmeden geçiyor. Üstelik kış aylarında sağlıklı beslenme durumu yalnızca gribal hastalıkları engelleme yolunda değil, kilo bağlantılı diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların da önüne geçmeye ya da bu ve benzeri hastalıkları ertelemeye yardımcı olur. Nitekim kış aylarında metabolizma yavaşlar ve vücut yağ yakımını engellemeye başlar. Buna ek olarak kış aylarında daha fazla karbonhidrat ve şekerli besin tüketme eğilimi artar. Bu da kilo alma potansiyelimizi arttırır.

Kış Mevsiminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış mevsiminde sağlıklı beslenme konusunun önemine değindikten sonra genel hatlarıyla ‘Kış aylarında nasıl beslenmeliyiz?’ sorusunun cevabını vereceğiz. İşte maddeler halinde kış mevsiminde beslenme önerileri:

● Kış aylarında özellikle sebze ve meyve tüketiminizi arttırmalısınız. Özellikle C vitamini açısından zengin olan turunçgil, kivi, maydanoz, roka, yeşil biber gibi sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır. Bunlara ek olarak A vitamini olarak oldukça zengin olan ıspanak, havuç, portakal gibi besinler ile E vitamini açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler de tüketilmelidir.

● Soğuk havaların bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkilediğiniz daha önce belirtmiştik. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici süt ve süt ürünleri düzenli olarak kış aylarında tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren diğer besinler arasında ise Omega 3 açısından zengin olan balık, keten tohumu ve ceviz gibi besinler yer almaktadır.

● Ara öğünlerde E vitamini ve Çinko minerali açısından oldukça zengin olan kuruyemişler ideal olabilir.

● Ihlamur çayı, kuşburnu, limonlu yeşil çay, ahududu çayı gibi çay çeşitleri antioksidan etkisi yüksek içecekler arasında yer alır. Dolayısıyla kış aylarında beslenme konusunda bitki çaylarının yeri çok önemlidir.

● Bol su tüketiminin önemini günümüzde artık birçok kişi biliyor. Yaz aylarında bol su tüketimi görece kolay olsa da kış aylarında su tüketimi birçok kişi için günlük yaşam temposunda akla gelmeyen bir konu oluyor. Ancak kış aylarında da bol su tüketimi oldukça önemlidir. Nitekim su tüketimi metabolik reaksiyonlar için oldukça önemlidir.

Kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri bölümünün de sonuna geldik. Tüm yukarıda saydıklarımız genel-geçer kurallar olmakla birlikte, her insanın vücut tipi, ihtiyaç duyduğu besin yoğunluğu, hangi vitaminlere daha çok ihtiyaç duyduğu birbirinden farklı olduğundan dolayı her insanın kendi vücut yapısına göre bu besinlerin günlük ağırlığı ayarlanmalıdır. Bundan dolayı kış aylarında beslenme diyetisyen arayışı içerisinde olmanız sağlığınız için doğru bir hamle olacaktır.

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve İstanbul diyetisyen arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.