KİLO HESAPLAMADA YAPILAN YANLIŞLIKLAR?

Vücutta yağ dokusu oranının artması sonucu ortaya çıkan kilo fazlalığı veya diğer adıyla şişmanlık, vücutta aşırı miktarda yağ depolanması demektir ve her yaşta görülebilir. Şişmanlık yaşla orantılı olarak artar ve orta yaşlarda en üst düzeye ulaşır. 55 yaşından sonra yavaş yavaş azalır. Orta yaşlar yağlanma yaşıdır.

Kilo fazlalığı ve şişmanlığın birçok ölçüm metodu mevcuttur. En sık kullanılan ve anlaşılır olanları, Vücut Kitle İndeksi ile Boy Kilo Endeksi ölçümüdür.

Vücut Kitle İndeksi nedir?

Bedenimizdeki ortalama yağ miktarını gösteren değere Vücut Kitle İndeksi diyoruz. Bu değerin yüksek olması sağlığımız için risk oluşturur. Çünkü vücutta fazla miktarda yağ tespit edilmiştir. Vücut Kitle İndeksi hesaplamasında boy-kilo oranı kullanılır. Dolayısıyla bu değer, boyunuza göre ideal kilonuzun kaç olması gerektiğini gösterir. İdeal Kilo ve İdeal Kilo Hesaplama işlemleri genellikle Vücut Kitle Endeksi ile yapılmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi nasıl hesaplanır?

Vücut ağırlığınızı, boyunuzun karesine bölün. Elde ettiğiniz sonuç sizin Vücut Kitle İndeksinizdir. Çıkan sonuç değerlendirmesi;

0 ile 18,4 arası çıkan sonuçlar ZAYIF

18.5 ile 24,9 arası çıkan sonuçlar NORMAL

25.0 ile 29,9 arası çıkan sonuçlar FAZLA KİLOLU

30.0 ile 34,9 arası çıkan sonuçlar ŞİŞMAN (1. Derece OBEZ)

35.0 ile 44,9: ŞİŞMAN (2. Derece OBEZ)

45.0 ve üstü çıkan sonuçlar AŞIRI ŞİŞMAN (3. Derece OBEZ)

Boy Kilo Endeksi hesaplanırken kullanılan en yaygın yöntem Vücut Kitle Endeksi hesabıdır. Kilonun, boyun karesine bölünmesi ile elde edilir. Kişinin vücut yapısına göre bir miktar değişebilmekle birlikte, genel anlamda 20-25 arası bir değer normal kabul edilir.

İdeal Beden Kitle İndeksi, erkeklerde 22, kadınlarda ise 21 olarak kabul görmüştür. Kilo-boy orantısı uygun olanlar, yeterli ve dengeli beslenerek ve egzersiz yaparak ideal kilolarını korumaya özen göstermelidirler.

Diyet programları nasıl olmalıdır?

Diyet programları kişiye özel olmalıdır. Zayıflama diyetlerine başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmenizde yarar bulunmaktadır. Dikkatli bir hormonal değerlendirme yapılarak, kan şekeriniz, karaciğer testleriniz, böbrek fonksiyonlarınız dikkatle incelenmelidir. Bu konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi uzman diyetisyenlerden alabilirsiniz.