KİLO ALMAK İÇİN KULLANILAN PROTEİN TOZLARININ VÜCUDA ETKİLERİ?

‘Ne kadar yesem de kilo alamıyorum’ sözü insana ilk başta garip gelse de bazı insanlar için hayatlarındaki problemlerden birisi kilo alamamaktır. Bu durum bazı kişiler için gerçekten bir takıntı haline gelmiştir. Hele bir de işin içerisinde kas yapmak, vücut geliştirmek fikri var ise, durum biraz daha farklı bir hal almaktadır.

Özellikle gençler arasında yaygın olan vücut geliştirme sporu, protein tozlarının kullanımını yaygın hale getirmiştir. Protein tozunun içerisinde, yüzde seksen oranında protein, yüzde on beş oranında karbonhidrat bulunması gerekmektedir. Ancak piyasada çok fazla sayıda ve markada protein tozu bulunmakta ve bunların hepsinde bu oranların olmadığı da bir gerçektir. Protein tozu bir besin takviyesi olup, karbonhidrat tozu kilo aldırmaktadır.

Kilo almak isteyen kişinin öncelikle hangi amaçla kilo almak istediğini tespit etmesi gerekmektedir. Kas yaparak kilo almak istiyorsanız, bir vücut geliştirme salonunda, konusunda uzman eğitmenler eşliğinde ve diyetisyen gözetiminde protein tozu kullanabilirsiniz. Sadece kilo almak istiyorsanız, uzman bir diyetisyen gözetiminde yeterli desteği sağlayabilirsiniz. Fitness yaparak kas yapmak ve yağ yakmak istiyorsanız, yine konusunda uzman bir fitness eğitmeni ve uzman diyetisyen eşliğinde protein tozu kullanabilirsiniz.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein tozlarının kısa vadede vücuda bir zararı olmamakla birlikte, uzun vadede bazı zararları olduğu görülmüştür. Bunlar genelde, böbrek rahatsızlıklarına, hormonal dengesizliklere ve göbek yağlanmalarına sebep olması olarak belirtilebilecektir. Protein tozlarının zararları arasında en çok karşılaşılanı ise göbek yağlanmalarıdır. Bu konuda da fitness eğitmenlerinden özellikle karın kası egzersizleri konusunda destek alarak göbek yağlarınızı eritebilirsiniz. Ancak esas olan, böyle bir duruma sebebiyet vermeden, doğru kilo alma yöntemlerini, uzman bir diyetisyen gözetiminde takip etmek olmalıdır.

Protein Tozu Hangi Durumlarda Yağlanmaya Sebep Olur?

Kilo alma amacının haricinde fazla miktarda protein tozu tüketmek, kalitesiz protein tozu tüketmek, yanlış beslenme ve az egzersiz vücutta yağlanmaya sebebiyet verir.

En iyi protein tozu ya da kilo alma yöntemleri konusunda sorularınızı Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi’ne sorabilir ve doğru yöntemlerle doğru çözümlere ulaşabilirsiniz.