KAN GRUPLARINA GÖRE YİYECEK AYRIMI YAPILMALI MIDIR?

Vücudumuza aldığımız besinlerin bize fayda sağlaması, kan grupları ile doğrudan ilişkili midir, sorusu ve bu konudaki görüşler son zamanlarda merak konusu olarak gündeme girmiş durumdadır. Kan grubuna göre beslenme ve diyet yapmanın gerekli olduğu görüşünü savunanlar, kanın zararlı ve yararlı bileşenleri organlara taşımasından hareketle sağlıklı beslenmenin kan gruplarına göre düzenlenmesi gerektiğine inanırlar.

Kan Grubuna Göre Diyet ve Beslenme Nedir?

Kan grubuna göre beslenme, bireylerin kan gruplarına ve genetiklerine göre beslenme ve sağlık önerileri sunulması olarak tanımlanıyor. Kişilerin kan gruplarına göre besin ve stres kaynaklarına tepki vermesi değişiyor. Teori olarak ortaya atılmış bu beslenme şekli, 0, A, B ve AB olarak tanımlanan kan gruplarına özel diyet hazırlanarak daha sağlıklı beslenme iddiasında. Aslında pek çok kişinin asıl derdi kilo verme olduğu için kan grubu diyeti, zayıflama yöntemleri arasında görülüyor. Fakat çoğu bilim insanına göre bu yanlış bir görüş; çünkü sağlıklı bir insanın kilo alması aşırı yemeye bağlı olarak dengesiz beslenmenin bir sonucu olduğu artık kesinleşmiş bir doğrudur. Kan grubu diyeti uygulanırken, vücuda zararlı gıdaların diyetle uzak tutulması sayesinde, göbek eritme ve hızlı kilo verme söz konusu olsa da, bu durumun kan grubu ile ilgili olduğu anlamına gelmez. Sağlıklı protein, sebzeler ve yağları vücuduna alan her insanın daha dinamik ve daha kuvvetli olması normal bir sonuç olacaktır.

Kan Grubuna Göre Beslenme Teorileri

Teoriye göre AB kan grubuna sahip kişilerin tüketebilecekleri besin çeşitliliği diğer kan gruplarına göre daha geniştir. Protein ve yağları kolayca tüketebilme avantajları bulunmaktadır.

Kan grubu 0 olanlar, karbonhidrat ve şekeri az tüketmeli, tahıllardan ve baklagillerden uzak durmalıdırlar. Egzersiz olarak koşma ve bisiklet sürme yapılabilecektir.

Kan grubu A olanlar, hayvansal proteinleri tüketirken zorlanabilecekleri için, sebze-meyve, baklagiller ve glutensiz tahıl tüketmeleri gerekmektedir. Karbonhidrat tüketimini rahatça yapabilecektirler.

Kan grubu B olanlar, Organik proteinli gıdalar ve sebzeyi bolca tüketilebilirler. Uyarıcı sporlar (koşu, yüzme gibi) yapılmalıdır.

Kan Grubuna Yönelik Diyet Yapmak Doğru mudur?

İnsanların kan grubuna göre beslenme düzeni hazırlanması, onun fizyolojik durumu göz ardı edildiği için beraberinde kronik rahatsızlıklar meydana getirebilecektir. Kişinin bir besine karşı alerjisinin olması, aynı kan grubuna bağlı insanları genellemesi anlamına gelir ki bu son derece yanlış olacaktır. Kan grubuna göre zayıflama yöntemleri uygulanabilir mi sorusuna ve diğer merak ettiğiniz konular için Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.