Kilo vermek istiyorsunuz, her türlü diyeti de denediniz, ama bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamıyorsunuz. Bu konuda doğru kalori hesabı yaparak ve beraberinde yaşam tarzınızı değiştirerek kilo vermek mümkün olacaktır. Yani vücuda giren kalori veya enerji miktarının, günlük faaliyetlerde ihtiyaç olandan daha az olması, doğru kilo vermenin en basit metodudur.

Kalori bütün gıdalarda bulunan ve vücudun fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için gerekli enerji birimine verilen isimdir. Günlük hayatı idame edebilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi, tüketilen gıdalardan alırız. Burada önemli olan vücudumuzun faaliyetlerini yerine getirebilmesi için kaç kalori ihtiyacı olduğu sorusunun yanıtını bulabilmek ve sonrasında da bu ihtiyacın nasıl, hangi gıdalarla, doğru zamanlarda ve doğru bir şekilde karşılayabilecek olmanın yolunu aramaktır.

Kalori Hesabı Nasıl Hesaplanır?

İnsan vücudunun kalori ihtiyacı hesabı yapılırken 3 bileşen göz önünde bulundurulur. Dinlenirken ve uyurken harcanan (Bazal metabolizma) enerji, spor yaparken harcanan enerji ve diyet yaparken alınan besinleri sindirme esnasında harcanan enerjidir. Günlük harcanan kalorinin yüzde elliden fazlasını dinlenirken ve uyurken harcanan, yani bazal metabolizma kalorisi oluşturur. Tabii ki bu metabolizmanın hızı; kişinin cinsiyeti, yaşı, genleri, vücut ağırlığı, boyu, vücut ısısı ve egzersiz vb. gibi pek çok etmenden etkilenir. Değişmeyen en önemli etmenlerden birisi de egzersizin metabolizma hızını artırarak günlük kalori ihtiyacı konusunda çabuklaştırıcı bir etkisinin olmasıdır.

Günlük kalori ihtiyacı her birey için farklı hesaplanır. Günlük kalori ihtiyacı hesaplamak için tek bir yöntem de yoktur. En önemli konulardan birisi de kalori hesabını ve günlük kalori hesabınızı hangi amaçla yaptığınızdır. Genelde insanlar 2 sebepten dolayı kalori hesabı yaparlar. Birincisi diyet yapmak yani kilo verip zayıflamak daha sağlıklı bir hayata kavuşabilmek, ikincisi ise vücut geliştirip daha atletik bir yapıya kavuşmak amaçlıdır.

Harris-Benedict Hesaplama Yöntemi Nedir?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama yöntemlerinden en çok bilinenlerden biri, Harris-Benedict yöntemidir. Bu yöntemde kişinin boy, kilo ve yaşına göre hesaplanan Bazal metabolik hız temel alınmakta ve besin miktarı günlük faaliyetlerde harcanan enerjiye eşitlenerek hesaplama yapılmaktadır. Kalori cetveli ve bünyenize uygun doğru kalori miktarını hesaplama ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezine danışabilirsiniz.