Kakule: Kek, poğaça gibi yiyeceklerde kullanılmasının yanı sıra çay ve kahvelerde de aroma verici olarak kullanılan kakule iştah açıcı özelliktedir. İştahsızlık sorunu yaşayanların kullanabileceği bir baharattır. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan kakule kanser gibi kötü huylu hücrelere karşı vücudu destekler ve kanser yapıcı maddelerin vücutta birikmesini önler. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelir. Mide bulantısına özelliklere mide ülserine karşı olumlu etkileri vardır. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur ve kan basıncını düzenler. Sakinleştirici etkisi rahat bir uyku uyumayı sağlar.

Anason: Bir bitki türü olan anason sindirim sistemini iyileştirici etkisi kusma, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, gaz sorunu ve gastrit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Ayrıca, iştah arttırıcı olarak da kullanılabilir. Ağrı kesici etkisi sayesinde anason romatizma ve eklem ağrısına iyi gelir, adet kramplarını hafifletir. Sahip olduğu zengin potasyum miktarı ile vücut sıvılarının kontrol eder ve kan basıncını düzenler. Uyarıcı özelliği sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Antiseptik ve antibakteriyeldir; enfeksiyon, iltihap ve mikroplara karşı savaşır. Üst solunum yolu şikayetlerini azaltır; göğüs ve baş ağrısına iyi gelir.

Mahlep: Vitamin, mineral ve esansiyel yağ açısından zengin olan mahlep aynı zamanda detoks etkisi olan bir baharattır. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırarak karaciğer işlevine katkı sağlar. Mahlep kandaki şeker düzeyini dengeleyerek ve insülin salınımı arttırarak diyabete karşı etkilidir. Sindirim sorunlarına karşı faydalı olan mahlep özellikle bağırsak sağlığına iyi gelir ve kolon kanseri riskini azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler; idrar yolu ve prostat sorunları yaşayanların tüketmesi önerilmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini önler. Solunum yolları hastalıklarında etkilidir ve balgam oluşmasını önleyerek rahat bir nefes alıp vermeyi sağlar.(anason)