Kadınlarda İdeal Bel ve Basen Ölçüsü

Dünyada kalça ve bel ölçümleri evrensel olarak standart bir şekilde düzenlenememiştir. Fit ve güzel görünmek için kadınlarda ideal bel ve basen genişliği büyük önem arz etmektedir. Bel çevresinin ölçümleri göbek deliğinin 5 cm. altı baz alarak yapılır. Kalça çevresinin ölçümleri ise kalça kaslarının maksimal çıkıntı seviyesi hizasından yapılır. Bel çevresi ölçümlerinde kadınlarda 80 cm., erkeklerde ise 88 cm. standart bir değer olarak belirlenmiştir. Kadınlarda 88 cm., erkeklerde 102 cm.den fazla olan değerler kiloya bağlı sağlık sorunlarının gelişme olasılığını arttırmaktadır.

Bel ve kalça oranı erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkeklerde bel kalınlığı daha fazla iken kadınlarda kalça genişliği daha fazla olur. Kalça ölçüsü 105 cm.den fazla olmaması istense de vücut yapısına bağlı olarak bu değer daha fazla olabilir. Kalça çevresindeki yağlanma, bel çevresindeki yağlanmaya göre daha az risk taşımaktadır.

İdeal Bel Ölçüsü ve Kalça Oranı

Hormon farklılığı neden ile ideal bel/kalça oranı kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Kadınlarda bu oran 0,8’den küçük, erkelerde ise 1’den küçük olmalıdır. Bel kalça oranının ideal olması sağlıklı bir birey olduğunu göstermez. Kişinin ideal kilo ve ideal vücut yağ oranına sahip  olması, sağlık açısından daha önemli bir ölçüttür.

Bel/kalça oranı hesaplama size vücut tipinizi öğrenmenize de yardımcı olur. İki türlü vücut tipi bulunmaktadır. Bunlar Elma (Android) ve Artmut (Jinoid) tipleridir. Erkeklerde genellikle Elma tipi vücut görülür. Bu tip vücutlarda bel kalınlığı fazladır. Yağlanma genellikle göbek bölgesinde olduğundan vücut yağ oranı fazladır. Bu durum birçok hastalığın habercisi olabilir. Bayanlarda ise Armut tipi vücut görülmektedir. Yağlanma kalça bölgesinde daha fazladır. Göğüs, kalça ve bel oranlarına göre kadın ve erkelerde uluslararası beden ölçüleri belirlenmiş olup, bunlar dünya çapında kabul gören beden tablosu şeklinde yayınlanmıştır.

Boya Göre Kilo Hesaplama

Boya göre kilo hesaplanırken yaygın olarak vücut kitle endeksi hesabı kullanılır. Vücut kitle indeksi kilonun boyun karesine bölünmesi ile hesaplanır. 20-25 arası olan değerler normal kabul edilir. İdeal olan beden kitle indeksi kadınlarda 21, erkelerde ise 22 olarak kabul edilmiştir. Bireylerin vücut yapısı az veya çok diğerlerinden farklıdır ve ortalama olarak kabul edilen bu değerlerden yola çıkarak, her kişi için burada doğru olarak tam bir ideal boy kilo belirleyebilmek maalesef mümkün değildir.

Genellikle Halkalı diyetisyen arayışında olarak bizlere gelen danışanlarımız da olduğu gibi tüm danışanlarımız  Kadınlarda ideal bel ve basen ölçüsü ve boya göre kilo hesaplamaları ile ilgili merak ettiklerini bizlere sorabilir. Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşerek uzman diyetisyenlerden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.