İSVEÇ DİYETİ NEDİR?

Dünyada ve Türkiye’de en çok takip edilen ve uygulanan diyet programlarından biri İsveç diyetidir. Adına İsveç Diyeti denmesine rağmen ilk olarak Danimarka’da uygulanmıştır. Diyet listesi, protein diyetlerinden farklı olarak düşük kalorili ve metabolizmayı hızlandırıcı besinler içerir. Zaten İsveç Diyeti de metabolizmayı hızlandırarak 13 günde ortalama 10 kilo verilmesini sağlamaktadır. Sonuç alınabilmesi için süre artırılabilir ancak 13 günden kısa süre uygulanmamalıdır. Diyette en önemli nokta frekansın 4 aydan kısa olmamasıdır. Yani ilk yapılan diyetten sonra 4 ay süre ile diyet tekrarlanmamalıdır.

İsveç Diyetinin Başarısının Nedenleri Nedir?

İsveç Diyeti kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak takip edilmesi gereken bir diyettir. Belirtilen kurallara uyulmaması metabolizmaya zarar vermektedir. Diyet listesi çok nettir sıkıca takip edilmesinin yanında günde en az iki litre su içilmesi esastır. Çeşitli zayıflama yöntemleri deneyerek başarılı olamayan ve arzu edilen zayıflama oranını sağlayamayan birçok insanın deneyimleri İsveç Diyetinin başarısını kanıtlamıştır. Göbek eritme insanoğlunun çokça uğraşarak başarılı olmaya çalıştığı bir sahadır. İsveç diyeti bu sahada kendini ispat etmiştir. Ancak diyete başlamaya karar veren birinin zihinsel olarak da diyete iyi hazırlanması ve ısrarla diyet listesine bağlı kalması gerekmektedir. Diyet listesi tüm kaynaklarda aşağı yukarı aynıdır.

İsveç diyetinin diğer bir önemli özelliği de verilen kiloların iki yıl boyunca geri alınmamasıdır. Daha önce yaptığı diyetlerden sonra verdiğinden daha fazla kilo aldığını ifade eden çok kişi vardır. Ancak İsveç Diyeti metabolizmayı tamamen değiştirdiğinden iki yıl boyunca tekrar kilo alınmasını engellemektedir. Bu özellik, İsveç diyetinin popülaritesini artırmaktadır.

Amerikan Kalp Vakfı, acil kilo vermesi gereken hastalarına İsveç Diyetini önermektedir. Ancak 35 yaş üstü kişilerin ve kalp rahatsızlığı olanların diyete başlamadan önce doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir.

İsveç Diyeti’nin Önemli Kuralları Nelerdir?

  1. Belirtilen günlerin dışında çay, kahve ve meşrubat içilmemelidir.
  2. Dört aydan kısa bir sürede diyet tekrarlanmamalıdır.
  3. Tuz ve belirtilenin dışında şeker kullanılmamalıdır.
  4. Günde en az iki litre su içilmelidir.
  5. 5. Aynı gün içerisinde öğle ve akşam yemekleri yer değiştirilebilir.

İsveç Diyeti ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden edinebilirsiniz.