İSHAL VE KABIZLIK’TAN KORUNMADA BESLENMENİN ÖNEMİ

İshal ve Kabızlık yaşam kalitesini sekteye uğratan önemli bir rahatsızlık olup sindirim sitemine bağlı sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Bu rahatsızlıkların sebeplerinden en önemlileri de beslenme kaynaklı yapılan hatalardır. Yaşam alışkanlıklarını değiştirerek bilinçli beslenme alışkanlıkları kazanarak, kabız ve ishalden uzak, daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmak hiç de zor olmayacaktır.

Kabızlığa ne iyi gelir ya da ishali ne geçirir sorularının cevabını ilaç kullanımı ile verenlere çok da itibar etmemeniz önerilmektedir. Bunun nedeni ise, kullanılan ilaçların bir müddet sonra bağırsak tembelliğine sebep olabileceği ve bununda daha ciddi sorunları tetikleyebileceği kaygısıdır. Bu nedenle de besin lifi bakımından zengin bir beslenme tarzı sağlanarak, kabız ve ishal gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi ve kontrole alınması daha sağlıklı bir şekilde mümkün olacaktır.

Esenkent Diyetisyen firması olan Merve Diyet vasıtasıyla besin lifleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sizlere kısaca ifade edebileceğimiz husus besin liflerinin suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri olarak ikiye ayrıldığıdır. Suda çözünenler bünyeyi uzun süre tok tutar. Bu sayede vücuda gereken vitamin ve minerallerin gıdalardan daha hızlı emilmesine yol açar. Suda çözünmeyen besin lifleri, dışkıların ve toksinlerin bağırsaklardan daha hızlı terkine imkân tanır.

Kabız ve ishal için size özel öneriler ve diyet planlaması için İstanbul ilinde Bahçeşehir diyetisyen firmaları arasında en güvenebileceğiniz yerlerden biri olan Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.