İRRATABLE BAĞIRSAK SENDROMU VE BESLENME NASIL OLMALI?

Halk arasında ‘Huzursuz Bağırsak Sendromu’ olarak da bilinen bu hastalık, bağırsak rahatsızlıkları arasında en çok rastlananlardan birisidir. Genellikle 40 yaşın üzerindeki kişiler de daha çok rastlanır. En önemli özelliklerinden birisi de kronik olmasıdır. Aşırı şişkinlik, karnın alt bölgesinde ağrı, aşırı gaz, ishal ve kabızlık, dışkı çıktıktan sonra bile bağırsakların yeterince boşalmadığı hissi başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

İrratable bağırsak sendromu endişe edilecek veya tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Sadece rahatsızlığın kronik olması ve kişinin günlük sosyal hayatını etkilemesinden dolayı stres sebebidir. Özellikle rahatsızlığın arttığı dönemlerde sebep olduğu rahatsızlık, tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Diğer bağırsak rahatsızlıklarından olan bağırsak kanseri, kolon kanseri gibi daha büyük hastalıkların belirtisi veya başlangıcı değildir.

Yukarıda sayılan belirtilerle karşılaşıldığında ilk yapılması gereken, konusunda uzman bir doktora gözükmektir. Doktor kontrolünde olmak şartı ile kişinin kendisinin de evde uygulayabileceği yöntemler mevcuttur. Stresten uzak durmak bunların en başında gelmektedir. Beslenirken daha dikkatli olmalı, rahatsızlığa uygun gıdalar yenilmelidir. Soğuk havanın da hastalığı tetikleyen sebeplerden biri olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ayaklar soğuktan korunmalıdır. Sabahları erken kalkmalı, düzenli spor ve egzersiz yapılmalıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Olan Hastalar Nasıl Beslenmelidir?

Tam yağlı ve baharatlı ürünler ile günlük süt ürünleri tüketilmemelidir. Kahve ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük tüketilen gıdalar ve yemekler küçük lokmalar halinde, ağızda iyice çiğnedikten sonra yenmelidir. Bu yönetimi uygulayabilmek için öğün sayısı artırılmalıdır. Lifli gıdalar ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Keten tohumu tüketilmelidir. Akşam yemeğinde, kalın bağırsakta detoks özelliği olan, pancar ve havuç suyu tüketilmelidir. Elmalı yulaf ve kuru erik suyunun da faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Geceleri hiçbir şey tüketilmemelidir. Bol sıvı tüketilmelidir. Rahatsızlığın arttığı dönemlerde meyve ve sebzeler kabukları soyularak tüketilmelidir. Meyveler yemeklerden en az 2 saat sonra tüketilmemeli, yemekten hemen sonra tüketilmemelidir.

İrratable bağırsak sendromu ve kolon kanseri hakkında daha fazla bilgi almak ve daha sağlıklı, kaliteli bir hayat için Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezini arayabilir ve uzmanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Lütfen bizi arayın, size de yardımcı olalım.