Pek çoğumuz fazla kilolardan ve ani açlıktan şikâyet eder olduk. Sebebini bilemediğimiz şekilde az yiyoruz ama çok kilo alıyoruz. Bu durum hemen hemen herkesi rahatsız eder. Peki, bu duruma ne sebep oluyor?

İnsülin Direnci Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Eğer kilo alıyorsak ve bu kilolar bel çevresinde yoğunlaşıyorsa; kadınlarda bel çevresi 88 santimetreyi erkeklerde 98 santimetreyi geçiyorsa; durup dururken açlık krizlerimiz ortaya çıkıyorsa, çiğnemeden yutuyor ve çok hızlı yiyorsak bu durumların hepsi bizde insülin direnci olduğuna dair işaretler olabilir. Ya da yemekten sonra uykumuz hemen geliyorsa, sabah çok kötü uyanıyorsak ve gece terlemeler ile uyanıyorsak bunlar da biz de insülin direncine ait diğer bulgular olacaktır.

Aslında insülin direncinin varlığı düşündüğümüz gibi kötü bir şey değil. Vücudun kendisini korumak için ortaya koyduğu bir önlemdir. Asıl problem ise bu önlemin miktarıdır. Fazla kalori alan ve hareketsiz hayat tarzı olan kişilerde, vücut kendini korumak amacıyla insülin direnci oluşturur. İnsülin direnci, şeker hastalığından farklı olarak gelip geçici bir şeydir. Egzersiz ve insülin direnci kırma diyeti ile insülin direncinden kurtulabiliriz, ama diyabetten kurtulmak pek mümkün değildir.

İnsülin Direnci Beslenme Tedavisi

Laboratuvar sonuçlarında insülin direnci tespit edilen hasta, ilk olarak şu soruları soracak: Acaba benim insülin direncimin yükselmesine sebep olan nedir ve ben bunlar ile nasıl başa çıkabilirim?

Bu konuda yapılacak ilk hata, yalnızca ilaçlardan medet ummaktır. Yapılması gereken en önemli şey yaşam şeklimizi değiştirmemiz olacaktır. Yaşam şeklimizi değiştirirken yapmamız gerekenler ise hareketli yaşam (%40 etkili), düzenli ve doğru beslenme (%40 etkili) ve doktor tavsiyeli ilaç kullanımı (% 20 etkili)  olacaktır.

Kişilerin yaşına, cinsiyetine ve çalıştığı işe göre alması gereken kalori miktarı birbirinden farklıdır. Gün boyu iş yerinde hareketsiz kalarak çalışmak durumunda olan birisi ile gün boyu hareketli bir şekilde çalışan birinin alması gereken kalori miktarı tabi ki birbirinden farklı olacaktır. Bu konuda bir diyetisyen size en sağlıklı ve doğru yöntemle bu rahatsızlığınızdan kurtulmanız için yol gösterecektir. İnsülin direncine sebep olan problemlerin tespit ve tedavisinde alanında uzman diyetisyen Merve Kalelioğlu Çiftçi size yardımcı olacaktır.