İĞDE

Latince ismi Elaeagnus Angustifolia olan iğde genellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Türkiye’de en çok tüketilen çeşidi ise kuş iğdesi adı verilen türüdür. İğde yaprağının üstü tüylü ve dikenli bir ağaç ürünüdür. İğde meyvesinin dışı sert ve sarı renkte,  yendiğinde tadı da mayhoştur. İğde meyvesi tam bir vitamin deposudur. Hurma çekirdeğine benzeyen bir çekirdeği vardır.

Yabani iğdenin olgun meyve ve çekirdekleri; flavonoidler, likopen, karotenoidler, fitosteroller ve A, B1, B12, C, E, K, P vitaminlerinden zengindir. Yani kısaca iyi bir antioksidandır ve bu özelliği nedeniyle kardiyovasküler sistemi ve bağışıklığı güçlendirici, yaşlanmaya, iltihaba, mide-bağırsak ülserlerine, kansere ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucudur. Yabani iğde kas çalışmasını ve beyin fonksiyonlarının düzenleyen amino asitler içerir.

Yabani iğde, çok az bilinen omega-7 yağ asidinden çok zengindir. Omega-7; diyabete yakalanma riskini azaltır, insülin seviyesini düzenler. Metabolizmayı hızlandırır, vücudun insülin hassasiyetini arttırır. Böylece vücut glikozu yağ olarak depolamak yerine enerjiye dönüştürür ve kilo kontrolü kolaylaşır.  Özellikle karın bölgesinde birikmiş yağlardan şikayeti olan kişilere kilo verme döneminde yardımcı olur. Damarlarda dolaşan kolesterol miktarının düşürülmesine ve damar çeperlerinin esnekliğini korunarak sağlam kalmasında etkili olur. Kuvvetli antioksidandır, karaciğer yağlanmasını azaltır. İyileşmeyen yaralar ve yanık tedavisinde kullanılır.

İğdenin diğer önemli özelliği barsak düzenini sağlamasıdır. Özellikle ishal tedavisinde iğde sık kullanılan besinlerden birisidir. Mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde etkilidir.

İğde meyveleri balla macun yapılıp kullanıldığında sporcuların performansında artışa sebep olur.

100 gram iğde (yaklaşık 20-24 adet) 1 porsiyon meyveye denk gelir. Tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Kan şekerini hızlı yükselttiğinden kan şekeri rahatsızlıkları olanların yarım porsiyon tüketilmesi önerilir. Fazla yendiğinde kabızlık yapabilir.

 

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘İĞDENİN ÖNEMİ?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.