HIZLI KALORİ YAKMA YÖNTEMLERİ

Vücudumuzun günlük olarak vazifesini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için hangi besinleri hangi oranlarda tükettiği çok önemlidir. Tıpkı bir arabanın hareket edip gidebilmesi için benzine olan ihtiyacı gibi, vücudumuz da ihtiyaç duyduğu enerjiyi besinlerden almaktadır. O halde vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin yakılması sonucu ortaya çıkan enerji birimi de kalori olarak adlandırılmaktadır.

Vücudumuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi alırken gerekenin üstünde aldığı zaman şişmanlama, altında aldığı zaman da zayıflama olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 1 kilo verme için, ortalama 7.000 kalori yakmamız gerekmektedir. Uzmanlar, sağlıklı kilo verme için egzersiz ile desteklenen diyet programlarını uygulamamızı tavsiye etmektedir.

Ayrıca yaşam kalitemizi arttırmak, sağlıklı bir yaşam adına hastalıklardan korunmak ve istenmeyen kilolarınızdan kurtulmak için egzersiz yapmanız çok önemlidir.

Günlük Ne Kadar Kaloriye İhtiyacımız Vardır?

Kalori hesaplama yapmamız için vücudumuzun ne kadar kaloriye ihtiyacı var, bunu hesaplamamız gerekir. Günlük hesaplamalar ile öğrenmiş olduğunuz kalori miktarına göre de en doğru beslenme programını uygulayarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için en çok kalori harcatan hareketler sizlere büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte düzenli bir kilo verme sürecine de girebilirsiniz. İşte nedenleriyle, sizler için önerdiğimiz hareketler:

İp Atlama

Çocukluk döneminizde severek oynadığınız oyunlar içerisinden bildiğiniz bir etkinlik olan ip atlama en sıkı egzersizlerden birisidir. 10 dakika içerisinde yaptığınız bu egzersiz ile yaklaşık 90 kalori yakabilirsiniz.

Koşu

Vücudumuzu zinde tutan en çok kalori yaktıran egzersizlerdendir. 10 dakika boyunca saatte 13 km. hızla koştuğunuz takdirde yaklaşık olarak 120 kalori yakarsınız. Eğer böyle bir tempo yakalayamazsanız kısa aralıklarla hızlanıp yavaşlayarak yapacağınız koşu da kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Aerobik

Yüksek yoğun hareketler içermesi, hızlı bir şekilde yapılarak telemeyi arttıran aerobik sizi 10 dakika içerisinde 90 kalori vermenize yardımcı olur.

Bisiklete Binmek

Bacak ve karın kasları başta olmak üzere birçok kası çalıştırarak kısa sürede fazla miktarda kalori yakmanızı sağlayan bisiklete binme, 10 dakika boyunca 20 km. hızla yapıldığında yaklaşık olarak 90 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Sizlere verdiğimiz yukarıda örneklere yenilerini eklemek de mümkündür. Egzersizler ile ilgili Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilirsiniz.