Hindistan Cevizi ve Diyet

Hindistan cevizi yağlarının yaklaşık % 62’si bu üç sağlıklı yağ asidinden oluşur ve hindistan cevizi yağının % 91’i sağlıklı doymuş yağlar içerir. Kullandığımız yağların çoğunun sindirimi daha uzun sürer, ancak hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan MCFA’lar mükemmel bir enerji kaynağı sağlarlar.( Orta zincirli yağ asitleri(MCFA’lar) adı verilen sağlıklı yağlar: Kaprilik asit, Laurik asit, Kaprik asit)

Bitki kökenli yağlarda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin aksine MCFA’ların;

  • Sindirimi kolaydır.
  • Yağ olarak kolayca depolanmaz.
  • Antimikrobiyal ve antifungal’dır.
  • Daha küçük boyutta olup enerji için daha kolay hücre geçirgenliği sağlar.
  • Karaciğer tarafından işlenir, yani yağ olarak depolanmak yerine enerjiye dönüştürülürler.

Kalp Hastalığını ve Yüksek Kan Basıncını Önler

Hindistan cevizi yağı doymuş katı yağlar bakımından yüksektir. Doymuş yağlar vücudunuzdaki sağlıklı kolesterolü(HDL kolestrolü) artırmakla kalmaz aynı zamanda LDL “kötü” kolesterolü iyi kolesterollere dönüştürmeye yardımcı olur. Vücudun HDL’sini artırarak, kalp sağlığını geliştirmeye ve kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, yüksek trigliseridleri düşürerek kalbe de yarar.

Üriner Sistem ve Böbrek Enfeksiyonunu Tedavi eder ve Karaciğeri Korur

Hindistancevizi yağının üriner sistem enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonlarını temizlediği ve iyileştirdiği bilinmektedir. MCFA’lar, bakteri üzerindeki lipid kaplamayı bozarak ve onları öldürerek doğal bir antibiyotik olarak çalışırlar. Araştırmalar aynı zamanda hindistancevizi yağının karaciğeri hasardan koruduğunu da gösteriyor.

Hindistan cevizi suyu ayrıca böbrek taşlarını temizler ve iyileşme sürecini destekler.

Enflamasyonu ve Artriti Azaltır

Yüksek miktarda antioksidan içeriği sayesinde enflamasyonu ve artriti azaltır.

Enerji ve Dayanıklılığı Artırır

Hindistan cevizi yağının sindirimi kolaydır ve aynı zamanda uzun süre devam eden bir enerji üretir ve metabolizmanızın hızını artırır .

Ciltteki Sorunları İyileştirir (Yanıklar, Egzama, Kepek, Dermatit ve Sedef)

Hindistan cevizi yağı yüz temizleyici, nemlendirici ve güneş kremi olarak harika, aynı zamanda birçok cilt rahatsızlığını tedavi edebilir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri içten ve dıştan enflamasyonu azaltır ve nemlendirir, bu nedenle cilt koşullarının her çeşidi için mükemmel bir çözümdür.

Cildi korur ve cildi iyileştirmek için ideal olan birçok antioksidan içerir. Buna ek olarak, antimikrobiyal özellikleri birçok deri koşuluna neden olabilecek mantar mikrobunu dengeler.

Yağ Yaktırır

Yağ ve kalori yakmaya, iştahı düşürmeye yardımcı olur ve çalışmalarda göbek yağını yakmada özellikle yardımcı olduğu görülmüştür.

Tip 2 Diyabeti İyileştirir

Hücreler insüline cevap vermeyi reddettiğinde ve enerji için glikoz almadığında insüline dirençli sayılırlar. Pankreas daha sonra bunu telafi etmek için daha fazla insülin pompalamakta ve aşırı üretim döngüsü yaratmaktadır. İnsülin direnci, tip 2 diyabetin öncüsüdür. Hindistan cevizi yağındaki MCFA’lar, hücrelerdeki insülin reaksiyonlarını dengelemeye yardımcı olur ve sağlıklı sindirim sürecini teşvik eder.

Hindistan cevizi suyu doğal temiz bir içecektir.

herhangi yapay bir madde içermez. Ve tatlandırmak için herhangi bir katkı maddesine ihtiyaç duymaz. Tadı hafif olmasına rağmen susuzluğu gidererek vücudun tazeliğini sağlar.

Bağırsak hareketlerinin düzenliliğini arttırır.

Hindistan cevizi suyundaki doğal çözünebilir lif sayesinde bağırsak hareketlerini arttırarak vücudun sağlığını korumaya yardımcı olur.

Egzersiz sonrasında tüketilebilecek harika bir içecektir.

Egzersiz sonrası vücudumuzda su kaybı meydana gelir.

Hindistan cevizi suyu dokular arasındaki sıvı ve kan plazması izotonikliği nedeniyle dokulardaki ve kandaki sıvı hacmini kolaylıkla geri getirebilmektedir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 358 kcal % 17.9
Karbonhidrat 4.8 g % 1.6
     Lif 9.0 g % 36.0
Protein 3.9 g % 7.8
Yağ 36.5 g % 56.2
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 2.0 mg % 3.3
Potasyum 380.0 mg % 10.9
Kalsiyum 20.0 mg % 2.0
Demir 2.3 mg % 12.5