HELICOBAKTER PYLORI

Gastrit ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar yanında tedavi edilmediği takdirde mide kanserine kadar giden sonuçlara neden olan helicobakter pylori, midenin iç cidar kısmında çoğalan bir bakteri türüdür. İyi temizlenmemiş gıdaların tüketilmesi, temiz olmayan suların içilmesi, bu bakterinin olduğu yerlere temas edilmesi ile özellikle dışkılar vasıtasıyla bulaşabilen bir rahatsızlıktır.

Helicobakter Pylori Belirtileri Nelerdir?

  1. Pylori olarak da bilinen bakterilerin geliştiği kişilerde kısa dönemde pek bir belirti görülmeyebilmektedir. Bununla birlikte bu bakterilerin ilk etkileri midede yanma başlaması, ağrı ve bulantı oluşması, gaz ve şişkinliklerle beraber aşırı geğirmeler yaşanması da olabilecek belirtilerdendir.

Bunlarla birlikte, bu bakteriye maruz kalan kişilerin hemen hemen hepsinde gastrit problemi görülmekte, bir müddet sonra da ülser ile karşılaşılabilmektedir. Bu belirtilerin haricinde hazımsızlık ve reflü gibi mideye ilişkin diğer problemlere de sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Helicobakter Pyloride Beslenme Tüyoları

  1. Pylori problemi yaşayan hastalar için genellikle antibiyotik tedavisi önerilmektedir. Bununla birlikte uzman bir diyetisyen gözetiminde uygulanacak sağlıklı beslenme programı, hastalığın gelişimini yavaşlatacak ve düzelme sağlayacaktır.
  2. Pylori esnasında hastaların tuz tüketimlerini kısıtlamaları çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü bu hastalık esnasındaki aşırı tuz tüketimi, gastrit kanserine neden olabilecektir. A, C, E ve K vitamini açısından zengin olan turpgillerden brokoli, lahana, karnabahar, şalgam ve roka sıkça tüketilerek bağışıklık güçlendirilebilecektir. C vitaminini bolca barındıran greyfurt, limon, mandalina, portakal ve kivi gibi meyveler tüketilerek antibiyotiklerin yan etkileri azaltılabilecektir. Yağsız gıdaların tüketilmesine ağırlık verilmesi ve daha çok tam tahıllı ve yüksek lifli gıdaların alınması da hastalığın ilerlemesinde engelleyici faktörlerden olacaktır.

Aşırı yemek yemek helicobakter pylori rahatsızlığında, sıkıntıları daha da arttırabilmektedir. Bununla birlikte şeker, kahve, çikolata, yağlı süt ve et ürünleri, salamura gıdalar, gazlı meşrubatlar, aşırı baharatlı yiyecekler ile alkol kesinlikle sakınılması gereken besin maddelerindendir.

Her türlü rahatsızlıklarda tıbbi tedavi yönünde destekleyici tedavilere de başvurulması önemlidir. Helicobakter Pylori rahatsızlığında da beslenme alışkanlıklarının sağlıklı yönde değiştirilmesi, hastalığın düzelmesinde fayda sağlayacaktır. Uzman diyetisyeniniz Merve Kalelioğlu, her türlü sorunuzda, size özel ve kesin çözümlerle destekçiniz olacaktır.