Hamilelik döneminde sağlıklı bir beslenme süreci geçirmek için diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Hedeflenen kilo artışının sağlanması ilk üç aylık dönem için değil ikinci ve üçüncü dönemler için fayda sağlayacağını bilmelisiniz Hamileliğin ilk aylarında aldığınız kilolar ve düzenli beslenme programı bebeğin gelişim sürecinin temellerinin sağlam bir şekilde atılmasını sağlayacaktır. Hamilelikte diyetisyen tavsiyelerine kulak vererek beslenmenizi ay ay düzenli takip edebilir. Ayrıca fiziksel aktiviteler, spor ve egzersizleri ile destekleyerek doğum sırasında kendinize bebeğinize kolaylık sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bu dönemde beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve bebeğinizi koruma altına almalısınız. Hormonların değişim göstermesi ve vücut isteklerinin farklılaşmasından dolayı beslenme düzeninizde de belli başlı değişimler meydana gelecektir. Enerji ihtiyacınız artacağı için bu açığı çok tahıllı ekmekler, tam buğday unlu makarnalar, meyve ve sebzeler tüketerek kapatmalısınız. Hamilelikte çocuğun beslenmesini sağlamak ve gelişim sürecini iyileştirmek için aynı zamanda vitamin, mineral yönünden de kendinizi beslemelisiniz. Bunun için ise yağlı tohumlular, ceviz, fındık, badem tüketerek enerji ihtiyacınız, vitamin, mineral, yağ asitleri ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Protein ihtiyacınızı, günlük 1 litre süt veya yoğurt grubu besin tüketimi, 60 gr peynir tüketimi ve 120 g-150 gr et tüketimi ile bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kaliteli protein tercihimiz için haftada en az 3 gün yumurta tüketimi önemlidir. Haftada 2 gün balık, haftada 2 gün kuru baklagiller tercihlerimiz ile protein alımınızda çeşitlilik sağlamalıyız. Vitamin- mineral ihtiyacınızı, özellikle meyve, sebzeler olmak üzere besin grubu çeşitliliği sağlamak doğru tercih olacaktır. Gebelik döneminde özellikle demir, kalsiyum, folik asit, çinko mineralleri eksikliği anne Bebek için ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. Bunun için özellikle Büyükçekmece diyetisyen tavsiyeleri ile bize ulaşan anne adaylarımıza hamilelikteki sağlık durumuna uygun beslenme programı hazırlanmaktadır.

Hamilelikte Diyet

Hamilelikte diyet yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle vücudu kilo almaya müsait olan anne adaylarımız bu konuda bizleri can kulağıyla dinleyebilir. Hamilelikte az beslenmeden bebeğinizin gelişimini tamamlaması için gereken tüm besinleri almasını sağlayabilirsiniz. Tabi ki doğru ve dengeli beslenerek hem bebeğinizi hem kendinizi koruyabilirsiniz. İstanbul’da uzman diyetisyen Merve Kalelioğlu ile sağlıklı bir hamilelikte diyetin nasıl yapılması gerektiği hakkında size özel program hazırlanmasını talep edebilirsiniz. Aynı zamanda hamilelikte spor yaparak hem doğumda rahat edebilir hem de gereksiz kilo alımının önüne geçebilirsiniz.
Bebeğinizin sağlıklı gelişiminin sizlerin doğru beslenmesi ile mümkün olduğunu unutmayınız. Merve diyet beslenme danışmanlık merkezinde kurucu diyetisyen Merve Kalelioğlu Çiftçi anne adaylarına sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri için nasıl beslenmeleri hakkında gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır.