HAMİLELER İÇİN 5 MUCİZEVİ BESİN

Somon: Omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin olan somon, bebeğin beyin ve göz oluşumunda çok önemlidir.  Aynı zamanda protein ve B vitamini kaynağıdır. Diğer balıklarda cıva bulunabileceği için hamilelikte somon tüketilmelidir. Hamilelik döneminde yüksek cıva barındıran balıkları sık sık tüketmenin, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca somon, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitamini açısından da zengin bir besindir. Haftada 1-2 gün tüketilmesi gerekir.

Yumurta: Yumurta tam bir protein kaynağıdır ve hamilelikte annenin ve bebeğin ihtiyacı olan proteini karşılar. Kaliteli protein ve yağ içeriğinin yanı sıra pek çok mineral ve vitamin içerir. İçerisindeki kolin, bebeğin beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir. Aynı zamanda içerdiği omega-3 ile bebeğin beyin gelişimini destekler.

Yoğurt: Hamilelik sırasında süt ürünleri tüketimine dikkat etmek gerekir. Süt ürünlerinden alınan protein bebeğin büyümesi için ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar. Yoğurt; kalsiyum açısından iyi besin kaynağıdır, ayrıca yüksek miktarda fosfor, B vitamini, magnezyum ve çinko içerir. Yoğurtta bulunan probiyotikler, sindirim sistemini rahatlatır. Yoğurt, kemik ve iskeleti güçlendirerek, hamilelik süresince yaşanan eklem ağrılarını azaltır. Ayrıca aniden yükselen tansiyonu düşürme özelliği vardır. Tokluk sağladığı için iyi bir öğün olabilir, böylece hamilelikte sağlıksız kalori alımının da önüne geçer.

Ceviz: Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler hem anne hem de bebek için oldukça faydalı yağlar ve vitaminler içerirler.  A, K, E ve C vitaminlerini içerisinde barındıran ceviz, bazı B vitamini türlerini de içermektedir. Magnezyum, manganez, fosfor, fosfat ve demir bakımından zengindir. Hamilelik döneminde günde ortalama 3 tane tüketilen orta büyüklükteki ceviz, bebeğin beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Ayrıca çok yüksek değerde antioksidan özelliğine sahiptir.

Avokado: Avokado, tekli doymamış yağ asitlerini en çok içeren meyvedir. Avokado, lif oranı yüksek, B vitaminleri, K vitamini, potasyum, bakır, E vitamini ve C vitamini bulunmaktadır. Zengin folat ve omega-3 içeriği sayesinde bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur. Fosfor, kalsiyum, magnezyum ve demir açısından oldukça zengin olan Avokado, bebeğin gelişimi için destek sağlar. Yüksek potasyum içeriği sayesinde hamilelikte görülen bacak kramplarını giderir.