Vücudun günlük faaliyetlerini yerine getirebilmesi, hastalıklara yakalanmadan sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürebilmesi, günlük hayatın stres ve sıkıntılarına karşı dirençli kalabilmesi çok önemlidir. Bunun için vücudun ihtiyacı olan kaloriyi zamanında ve düzenli bir şekilde alması gerekmektedir. Bu nedenle de günlük ideal öğün sayısı kaçtır, akşam yemeği en son ne zaman yenilmelidir, her öğünde en fazla kaç kalori alınmalıdır? gibi soruların cevaplanması gerekli olmaktadır.

Bütün bu yukarıda sayılan hususların yanında günlük öğünler temelinde hangi diyet uygulanarak istenilen sonuca ve başarıya ulaşılabilir? sorusunun cevabı genelde Canan Karatay Diyeti olmaktadır.

Karatay Diyeti Listesi Nelerden Oluşur Ve Nasıl Yapılır?

Karatay Diyetinin genel uygulaması şu şekildedir: Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü olup, protein ve kalori açısından zengin yiyeceklerden oluşur. Genelde şekersiz çay, süt, haşlanmış yumurta, omlet, beyaz peynir, zeytin, menemen, ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi gıdalar tercih edilmelidir. Sabah kahvaltısı güzel yapıldığı için çoğu zaman öğlen yemeğine ihtiyaç duyulmaz ya da ara öğün ile geçiştirilir. Günlük öğün sayısı 2 ila 3 tür. Öğün sayısı kişilerin yaşına göre değişmektedir. Yaş ilerledikçe öğün sayısı 2 olmalıdır. Öğünlerin arsı 4 ila 5 saat olmalıdır. Akşam yemeği en geç saat 19.00’da yenmeli saat 20.00’dan sonra hiçbir şey yenmemelidir. Akşam yemeklerindeki sıcak yemek ızgara balık veya et ürünleri şeklinde tercih edilmelidir.

Canan Karatay Diyetinde ekmek, pirinç ve patates gibi karbonhidratlar kesinlikle yenmemelidir. Ekmeğe alternatif olarak ceviz, fındık, badem tercih edilmelidir. Meyve, günde sadece bir porsiyon yenmelidir. Günlük 40 ila 60 dakika yürüyüş yapılmalı ve ortalama 2 litre su tüketilmelidir. Gazlı içecekler, hazır paket meyve suları ve alkollü içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Turşu olarak sirke oranı yüksek, tuz oranı ise az olanlar tercih edilmelidir. Salatalara zeytinyağı, limon ve bol sirke katılabilecektir.

Yukarıda bahsedilenler, Karatay diyetinin ana hususları olup, kişinin yaşı, cinsiyeti, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları kapsamında günlük alınması gereken kalori miktarı kişilere göre farklılık arz etmektedir.

Karatay diyeti ile ilgili bilgi almak ve şahsınıza özel diyet önerileri için Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi ile görüşebilir ve uzman diyetisyenlerden bilgi alabilirsiniz.