Kolloidler terim olarak bir maddenin en küçük biyolojik şeklidir ve homojen görünümlü heterojen karışımlar olarak adlandırılır. Çok küçük olan bu karışımlar hücre zarından kolayca geçebilirler. Kolloidal gümüş ise görünemeyecek kadar küçük gümüş parçacıklarıdır. Bu parçaların buhar damıtımlı su içinde bekletilmesiyle kolloidal gümüş suyu elde edilir.

GÜMÜŞ SUYU FAYDALARI

  1. Kolloidal gümüş suyunun bağışıklık sistemine destek olup güçlendirerek yardımcı olmaktadır. Enfeksiyon giderici özelliği olması ile HIV, AIDS, Zona  gibi hastalıklarında tedavilerinde fayda görüldüğü öne sürülmektedir.
  2. Gümüş suyu sivilce, egzama ve sedef rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir.
  3. Sinüzit, yara bakımı, siğiller, konjuktivit, kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, zatürre gibi hastalıklarda da faydalı olduğu hakkında görüşler bulunur.

Bazı araştırmacılar, gümüş içeren bir solusyonun içildiğinde, koloid içerisindeki gümüş iyonları arasında elektromanyetik bir çekim oluştuğuna ve hücrelerin öldüğüne inanmaktadırlar. Bu çekimin, hasarlı hücrelerin vücuttan atılmasına neden olduğuna, böylece bağışıklık sistem işlevinin desteklendiğini ve geliştiğini savunmaktadır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda gümüş suyu konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.