GÖBEK YAĞLARINI ERİTMENİN YOLLARI NELERDİR?

Karın bölgesinde normalden fazla yağ olması sonucunda her birey göbek eritme yöntemleri ile ilgili araştırmalar yapmaya başlar. Zira oluşan göbek, hem sağlık için önemli bir tehdit iken hem de estetik görünüm açısından hiç de hoş olmayan görüntülere sebebiyet vermektedir. Kadınlar için karın çevresi 88 cm, erkeler için ise 102 cm’yi aştı ise göbek eritme süreci başlatılmalıdır. Bu konuda yapılabilecek olan ilk adım hızlı kilo verme stratejisi yerine, daha uzun süreye yayılmış, uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listesi ve egzersizler ile bir zayıflama programı için irade göstermektir.

Göbek Yağları Nasıl Eritilir?d

Göbek bölgesindeki yağların en birinci düşmanı şeker ve aşırı şeker ilave edilmiş gazlı içeceklerdir. Bunun nedeni ise, aşırı yenen şekerin karaciğeri çok zorlaması sonrasında, karın bölgesinde ve karaciğerdeki yağlanmayı hızlı bir şekilde arttırmasıdır. Şekerli içecekler alındığı zaman, beyin doyma sinyali göndermediğinden, daha da fazla yağlanma sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerle şeker den ve şeker katkılı meşrubatlardan uzak kalınmalıdır.

Alınan gıdaları protein ve sebze ağırlıklı hale çevirmek de göbek eritmede etkili olacaktır. Alınan gıdaların üçte birinin protein, üçte birinin de sebze bazlı olması faydalı olacaktır. Zira protein alınması oluşabilecek açlık hissini % 60’a kadar azaltır ve metabolizmayı hızlandırdığından yağların erimesini sağlar. Sebzeler ise lifli ve aşırı su içeren yapıları ile sindirimi kolaylaştırmakta ve hızlı kilo verme için etkinlik sağlamaktadır.

Karbonhidrat Alımının Göbek Oluşumuna Etkisi Nedir?

En iyi göbek eritme yöntemlerinden biri de karbonhidrat alımının kısıtlanmasıdır. Karbonhidrat alımının azaltılması, iştahın azalmasını ve yağların erimesini sağlayacaktır. Bunu sağlamanın en kolay yolu da beyaz ekmek ve beyaz un ile yapılmış pastane ürünleri dâhil gıdaları, yeme alışkanlıklarınız arasından atmak gerekmektedir.

Sadece Mekik İle Göbek Eritmek Mümkün müdür?

Göbek eritme hareketleri içinde en çok bilinenleri mekik ve crunch’tır. Ancak yapılan araştırmalar bölgesel zayıflamanın bu tip hareketler ile mümkün olmadığını göstermiştir. Bu nedenle de sadece bu hareketlere yönelmek yerine, mekik ve crunch hareketlerini, tempolu yürüyüş, koşu, yüzme veya bisiklet sürme gibi egzersizlere ilave olarak yapmak çok daha faydalı olacaktır.

Göbek eritme konusunda size özel öneriler için Merve diyet ile görüşmeyi ihmal etmeyin.