GLUTEN İNTÖLERANSINDA BESİNLER TEK TEDAVİDİR

Hipokratın söylemiş olduğu “ Besinler ilacınız, ilacınız besinler olsun “ ,  çölyak hastalığının tedavisini tanımlamak için harika bir  söz. Çölyak hastalığı tanısı alan bir bireyin geçmişteki alışkanlıklarında temel değişiklikler yapması gerekir.

 

Peki Çölyak Hataları  Nelere Dikkat Etmeli

  1.  Ø  Hastaların süt, et, sebze, yumurta ve balık gibi doğal besinlerin tüketimine özen göstermesi gerekir.
  2. Ø  Marketlerden satın alınacak besinlerin etiketlerinin iyi okunması gerekir. Eğer üzerinde etiket olmayan bir besin tüketilecekse özellikle dikkatli olunmalıdır.
  3. Ø  Benzer şekilde beslenme haricinde içerisinde gluten bulunan ilaçların, şampuanların, kremlerin ya da kozmetik ürünlerin tüketiminde de dikkatli olunmalıdır.
  4. Ø  Besinler pişirileceği ya da hazırlanacağı zaman da o besinlerin hiçbir şekilde içerisinde gluten bulunan besinlere değmemiş olmasına özen gösterilmesi gerekir.
  5. Ø  İçerisinde buğday olmayan besinler de gluten içerebileceği için hastaların bu besinlerin tüketiminde titiz davranmaları gerekir.
  6. Ø  Hastalar içeriği konusunda tam olarak fikir sahibi olmadıkları hiçbir besini tüketmemelidir.
  7. Ø  Çölyak hastalığı bulunan kişiler bazen vitamin ve mineralleri ihtiyaçları kadar alamayabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım alarak bu tip vücutlarında eksik olan vitamin ve mineralleri karşılayacak beslenme programları yapmalarında fayda vardır.
  8. Çölyak hastalarında glütensiz beslenme uygulanmazsa; emilim bozukluklarına, nörolojik semptomlara, B12,B9,demir gibi vitamin-mineral eksikliklerine, sindirim sistemi kanserlerine ve çölyak krizine sebep olabilir.

 Mervediyet’ ten Önemli Notler :

 –Marketlerden satın alınacak besinlerin etiketlerinin iyi okunması gerekir. Eğer üzerinde etiket olmayan bir besin tüketilecekse özellikle dikkatli olunmalıdır. Benzer şekilde beslenme haricinde içerisinde gluten bulunan ilaçların, şampuanların, kremlerin ya da kozmetik ürünlerin tüketiminde de dikkatli olunmalıdır.

-Besinler pişirileceği ya da hazırlanacağı zaman da o besinlerin hiçbir şekilde içerisinde gluten bulunan besinlere değmemiş olmasına özen gösterilmesi gerekir. İçerisinde buğday olmayan besinler de gluten içerebileceği için hastaların bu besinlerin tüketiminde titiz davranmaları gerekir. İçeriği tam olarak bilinmeyen hiçbir besini tüketmemelidir.

-Bazen vitamin ve mineralleri ihtiyaçları karşılanamayabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım alarak bu tip vücutlarında eksik olan vitamin ve mineralleri karşılayacak beslenme programları yapılmasında fayda vardır.

 

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.