GAPS DİYETİ NEDİR?

Yaşam kalitemizin sürdürülebilirliği açısından en önemli organlarımızdan biri olan bağırsakların dostu diyet olarak da bilinen Gaps Diyeti, son zamanlarda, pek çok ünlü ismin de uygulayıp başarılı olması sonucu oldukça merak edilen diyetlerin başında gelmektedir. Bu diyette en önemli amaç bağırsak ve sindirim sisteminin güçlenmesini sağlamaktır. Zira, yeme alışkanlıklarına bağlı olarak bağırsak çeperinden geçen toksinler ve ağır metaller ile kolay sindirilemeyip güçsüz kalan bağırsağa zarar verebilecek gıda kalıntılarına karşı güçlü bir sindirim sistemi şarttır.

Gaps Diyetinin Faydaları

Gaps diyetinin en önemli faydası sindirim sistemini düzene sokması ve bağırsakların negatif etkilere karşı daha güçlü olmasını temin etmektir. Probiyotik gıdalar listesinde bulunan fermente gıdalar ile hazır probiyotikler diyet listesi içine eklenerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücut dengesinin sağlanması, fazla kilolardan kurtulma ile birlikte zihinsel açıdan rahatlama ve özgüven artışı da sağlanacaktır.

Gaps diyetinin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ehil bir diyetisyen kontrolünde, özenli bir şekilde uygulandığında anksiyete, otizm, epilepsi, şizofreni, depresyon, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi sorunların çözümünde de destekleyici bir rol oynamaktadır. Diyet listesi içinde sağlıklı ve alerjiye neden olmayacak gıdaların tüketilmesine bağlı olarak anemi, akne, sedef hastalığı, egzama gibi deri hastalıkları ile diyabet, migren ve Parkinson hastalıklarında da faydalı olduğu bilinmektedir.

Gaps Diyetinde Neler Yenmelidir?

Gaps diyetinde en önemli nokta bağırsak florasını güçlendirecek gıdaları bolca alırken, bağırsağı rahatsız edecek besinlerden kaçınmak olacaktır. Bu nedenle kişilere diyet listesi vermek yerine, vücut dengesinin sağlayacak gıda önerileri yapılması daha faydalı olacaktır. Bu gıdaların başında kemik suyu çorbası gelmektedir. Kemik suyu, doğal olması, içeriğindeki aminoasitler ve sağlıklı yağlar ile bağırsakları onarıcı ve koruyucu özelliğe sahiptir.

Diğer önemli bir gıda olarak ev yapımı doğal yoğurtlar önerilebilecektir. Bu diyet esnasında doğal süt ve süt ürünleri bolca tüketilmelidir. İlave olarak tatlı patates, avokado, kırmızı pancar, bal kabağı ve yer elması gibi sebzeler de diyet listesine dâhil edilmelidir.

Gaps Diyeti, doğru uygulandığında hayat kalitenizi arttıracak önemli bir süreç olacaktır. Merve Diyet uzman diyetisyenleri ile görüşerek doğru adımlarla diyet programınıza başlayabilirsiniz.