FODMAP DİYETİ

Çağımızın en büyük sorunlarından biri strestir. Gözlemler, insanların bulundukları sosyal çevre, iş ortamı ve yaşam alanlarında strese meydan verecek, olaylarla ve durumlarla karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Bu durumlar insanların ailevi hayatına olduğu kadar yaşam kalitesine de etki etmektedir. Stresi aslında çağın vebası olarak da tanımlamak yanlış olmaz, çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki kanser dâhil birçok hastalığın ana tetikleyici nedenlerinden biri de strestir.

Hassas Bağırsak Sendromu ve Fodmap Diyeti

Hassas bağırsak sendromu olarak da bilinen tıbbi adı ise irretabl bağırsak sendromu olan bağırsak problemlerinin de en önemli nedenlerinden birinin stres olduğu görülmektedir. Bununla birlikte düzensiz hayat yaşanması ve sağlıksız beslenme de bu problemin tetikleyici unsurları olmaktadır. Hassas bağırsak sendromu kişilerde ciddi bağırsak problemleri ve sürekli dışkılama ihtiyacı yaşatarak, hayat kalitesini çok olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olmaktadır.

Hassas bağırsak sendromuna karşı yapılabileceklerin en başında stresli ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak ve uzman bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir diyet listesi takip etmek gelmektedir. İrretabl bağırsak sendromu sorunu yaşayanlar için tavsiye edilen Fodmap diyeti ile birçok vakada etkili sonuçlar alınmıştır.

Fodmap Diyeti Nasıl Uygulanmalıdır?

Bütün diyetlerde olduğu gibi fodmap diyeti esnasında da uyulması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu nedenle de kulaktan dolma bilgilerle bu tip diyetlere niyetlenmek ya da başlamak daha ciddi sıkıntılara yol açabilecektir. Bu kapsamda, sorununuzu bir uzman diyetisyene danışarak, size en uygun tavsiyelerin verilmesi ile bir diyet listesi belirlenmesi faydalı olacaktır.

Fodmap Diyeti başlatılmadan önce kişinin özellikleri ve fizyolojisi incelenmeli ve kişiye özel program uzman bir diyetisyen tarafından belirlenmelidir. Bu diyette genel olarak fruktoz içeren meyveler, mısır şurupları, bal gibi gıdalar ile laktoz içerikli peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri tüketilmesi kısıtlanmaktadır. Bunlarla birlikte gaz yapıcı gıdalar olarak da bilinen galaktan bazlı mercimek, kuru fasülye ve soya ürünleri ile fruktan bazlı buğday, soğan ve sarımsak tüketilmemelidir.

Hassas bağırsak problemleri yaşayanlar için diyetisyenler tarafından genelde bol temiz hava alınması, hefif tempolu yürüyüşler yapılması ve stres faktörlerinden uzak kalınması önerilmektedir. Siz de size özel diyet ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri almak için Merve Diyet’e başvurabilirsiniz.