Fibromiyalji ve Glutensiz Beslenme İlişkisi

Çölyak her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir.  Çölyak hastalığı ile  birçok hastalık arsında ilişkide bulunmaktadır.  Fİbromiyalji rahatsızlığı da bu hastalıklardan birtanesidir.

 

Fibromiyalji sendromu kas-iskelet sisteminde uzun süreli olabilen, vücutta yaygın ağrı ve hassasiyete yol açan bir yumuşak doku romatizmasıdır. Fibromiyalji yaşayan kişiler vücutlarının çoğunda gerginlik ve hassasiyet hissederler; ayrıca tutulma, baş ağrısı ve el ve ayaklarda karıncalanma gibi diğer belirtilerle de karşılaşırlar. Yapılan çalışmalarda, glutensiz beslenmenin  fibromiyalji yaşayan kişilerde belirgin bir iyileşme sağladığını ortaya koyuyor.

Firomiyalji sendromu olan hastalara 1 yıllık glütensiz diyet verilmiş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Glutensiz diyet semptomlarda önemli bir iyileşme sağlamıştır. FM’li hastalarda glütensiz bir diyetle kayda değer bir klinik iyileşmenin sağlanabileceğini ve çölyak olmayan glüten duyarlılığının, FM sendromunun altta yatan tedavi edilebilir bir nedeni olabileceğini düşünülmektedir. Glutenli beslenmek fibromiyaljinin komplikasyonlarında artışa neden olabilir. Bu yüzden fibromiyalji tedavisine destek olarak glutenli yiyeceklerin tüketilmemesi öneriliyor.

Gluten içeren besinler ve glütensiz beslenme konusunda makalelerimize göz atmayı ihmal etmeyin.

Biz Merve Diyet Zayıflama Merkezi olarak İstanbul ve Online Diyet arayışı içerisinde olanların yanındayız. Bizlere danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa 0543 214 88 08 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.