EN ETKİLİ BASEN ERİTME YÖNTEMLERİ

Hızlı ve etkili basen eritme denince akla ilk gelen yöntem, diyet ve egzersiz yapmaktır. Zayıflamak için öncelikle şekerden ve ekmek gibi nişasta içeren gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Uzmanların ve doktorların bir asırdan daha fazla süredir üzerinde anlaştığı konu, kilo vermek için mutlaka kalori alımının azaltılması gerektiğidir. İkinci olarak düşük karbonhidrat diyeti yapmaktır. Ne kadar az karbonhidrat alırsanız kan şekerinizde dalgalanma o kadar az olur ve geç acıkırsınız.d

Düzenli olarak basen eriten hareket yapmak doğal yollar içerisinde en makbul olanıdır. Basen bölgelerindeki fazlalıklardan evde yapılabilecek egzersizlerle de kurtulabilirsiniz. Bunun yanında yağ yakıcı özelliği olan doğal yiyecek ve içeceklerle beslenerek basenlerdeki yağları eritmek mümkündür.

En Hızlı Basen Eritme Nasıl Olur?

Evimizde basen eritme hareketleri yaparak ve bol su tüketerek hızlı bir basen eritme ritmi yakalayabiliriz. Bu hareketlerin neler olduğuna bakalım:

Ayakta Yan Tekme; Elleri kalçalarda tutarak önce ayaklar kalça genişliği kadar açılır ve yavaşça sağ bacak yana doğru kalça yüksekliğinde kaldırılır. Birkaç saniye beklenir sonra sol bacak için aynı hareket uygulanır.

Side jump hareketi; Ayaklar kalça genişliğinde açılır. Sağ bacak yere paralel olacak şekilde karnınıza doğru çekilir. birkaç saniye bu pozisyonda beklenir. Daha sonra sol bacak için aynı hareket uygulanır.

Kalça kaldırma (Hip raise); Kollarınız birbirine ve vücudunuza paralel olacak şekilde yere sırtüstü uzanın. Sağ ayağınız yere temas ederek dizinizi yaklaşık 110 derece açı yapacak şekilde tutun. Daha sonra sol bacağınızı vücudunuz ile doğrusal olacak şekilde kalçanızla birlikte kaldırmaya başlayın. Birkaç saniye bekledikten sonra hareketi diğer bölgeniz için yapın. Bu hareket kalça eritme egzersizleri içerisinde en etkili olanıdır.

Bacak kaldırma (Leg Raise); Dört ayak üstünde kedi gibi durarak önce sağ bacağınızı sırtınıza doğru kaldırın. Bacağınız yere paralel olmalı. Bu şekilde birkaç saniye bekledikten sonra aynı hareketi diğer bacağınız için tekrarlayın. Tüm bu hareketlerin hepsi 10 veya 15 defa tekrar edilerek yapılmalıdır. Zorlandığınız durumlarda kendinize dinlenme zamanı bırakın. İleriki aşamalarda bu hareketlerin tekrar sayısını arttırabilirsiniz.

Basen eritme, yağ yakma ve zayıflama ile ilgili uzmanlığa sahip İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu sizlere etkili zayıflama ve egzersiz konularında yardımcı olmaya hazırdır.