Emzirme döneminin ne kadar önemli ve değerli olduğunu artık hemen hemen her Anne farkındadır. Anne sütüyle büyüyen bebeklerin, anne sütüyle beslenmeyen bebeklere göre daha sağlıklı büyüdükleri uzmanlar tarafından ispatlanmıştır.( Emzirme döneminde beslenmeyle ilgili dikkat etmemiz gereken 5 önemli husustan bahsedeceğim.)

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki: Emzirme sürecinde hem annenin ve hem de bebeğin doğru ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu sürecimizi emziklik ve emziklik sonrası süreç olarak 2 ayırararak beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektededir. Emziklik sürecinde olan bir annenin beslenme listesinde hemen hemen bütün besin gruplarını içeriyor olmasına dikkat etmeliyiz ve bununla beraber vitamin, mineral bakımından zengin beslenme programı oluşturulmalıdır.

Anne sütünü bebek sağlığında ve beslenmesinde yerine geçilmeyecek muazzam bir besin ürünüdür. Anne sütünü herhangi bir besin grubu dolduramaz.
Emzirme sürecinde tüm besin gruplarından doğru ve düzenli miktarlarda tüketmeliyiz. 3 ana ve 4 ara öğün olmak üzere günde toplam 7 öğün tüketmeye özen göstermeliyiz.

Önceden de belirttiğimiz gibi Emzirme sürecinde Anne beslenmeside önemli rol oynamaktadadır ve dikkat etmemiz gereken hususlardan bazıları şunlardır;
Süt yapıcı özelliğe sahip olan besinler;

1-)Kara lahana, ıspanak ve özellikle dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeler,
2-)Baklagiller( Nohut, fasülye)
3-)Zengin yağ içeriklerine sahip olan kuruyemişler ( Ceviz, antep fıstığı, yer fıstığı )
4-) Sarımsak,
5-) Brokoli, Isırgan Otu, Ispanak ( Doğum sürecinden 2-3 hafta uzak durduktan sonra ürünlerimizi tüketmek faydalıdır.)
6-)Yarım yağlı süt, yoğurt, peynir ( Kalsiyum Deposu)
7-)Yağlı Balık; Annenin günlük enerjisinin ortalama yüzde 30-35’ini yağlardan alması gerekmektededir, o yüzden haftada 2 kez balık tüketilmelidir.
😎 Kırmızı Et;Gebelik ve emziklilik dönemi süresince annenin düzenli ve dengeli protein tüketimi bebeğin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için oldukça önemlidir. Bu sebeple beslenme listemizde hayvansal ve bitkisel ağırlıklı proteinlerin annenin beslenme programında yer alması gerekmektededir.

Peki Emzirme Döneminde Diyet Yapılır mı?
Emziklik sürecinde annenin ilk 5 ay süresince zayıflamak veya eski kilosuna kavuşabilmek için diyet yapmaması gerekmektededir. 6. aydan itibaren beslenme uzman desteği ile sağlıklı ve dengeli bir sağlıklı beslenme programı uygulanmalıdır.
Emzirme döneminde beslenme uzmanı ve diyetisyenlerle görüşüp onlardan profosyenel destek almak en akıllıcası olacaktır.

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler…