Emziren Annelere Öneriler…

Uzun süredir beklediğiniz Zaman geldi bebeğinizi kucağınıza aldınız ve şimdi bebeğinizi nasıl doyurucağınıza dair, anne sütünüz yeterli olacak mı ile ilgili kaygılar başladı.

Yeni doğan bebeklerde doğum sonrası ilk 2 saat için mutlaka emzirilmesi bebeğin ilerleyen yaşlarda bağışıklık sisteminin güçlü olması ve bazı sağlık problemlerini önlemek için bulunmaz bir imkandır. Bebekler  refleks olarak anne ile yakınlaştığında emme işlemini gerçekleştirebilir olarak dünyaya gelirler. 

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim? 

Anne sütünün ilk günlerde diğer dönemlere göre daha besleyici özellikte olduğu için ilk günler özellikle ilk saatler emzirme işlemi gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır. İlk günlerde ve ilk 6 ay boyunca bebeğinizi sık sık emzirmeniz gerektiğini unutmayınız.

Emzirme döneminde ilk aylar , bebeğiniz her istedikçe emzirmelisiniz. Bebeğiniz ne sıklıkta emiyor, ne  miktarda emiyor ise süt salınımı de ona göre değişebilir. 

Emzirme döneminde besin alerjisine dikkat! 

Bu dönemde annenin yediği yiyeceklerin anne sütü yolu ile bebeğe geçişi sonrası bebeğin vucudunun geliştirdiği hassasiyettir. Kimi zaman kusma , gaz şikayetleri, kızarıklık, kabarıklık,dışkıda kan , burun akıntısı, kaşıntı, hapşırık, egzama, karın ağrısı,ishal gibi belirtiler görülebilir. Özellikle inek sütü, yumurta, yer fıstığı, çikolata, baharatlar ve deniz ürünlerine karşı belirtiler görüldüğünde annenin beslenme alışkanlıklarında bu yiyecekler azaltılır veya diyetlerinden çıkartılır. Size özel bir beslenme programı ile hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı için uygun diyetler planlanmalıdır.

Anne sütü için neler yemeliyim?

Anne sütünün temel bileşeni sıvı tüketmektir. Tüketilen sıvı miktarı günlük tüketimin daha üzerinde olmalıdır. Bitki çayları, kahve , çaylar tüketmek yerine ayran , süt, yoğurt, çorba tüketimi yaparak sıvı tüketiminizi artırabilirsiniz. Emzirme döneminde kilo kontrolü ve kaliteli süt üretiminin için , günlük ihtiyacınızdan fazla protein almanız gerektiğini hatırlatmak isterim. 

Tatlı tüketmek süt üretiminin artırır mı? 

Anne sütü , annenin yediği yiyeceklerden tatlı alımı ile olumlu etkilenmez ,bu durum annenin  kendisini mutlu hissetmek için bir çözüm arayışı ve çevresinden yapılan bir yanlış bilgilendirmedir. 

Sağlıklı emzirme dönemi ve ideal kilo kontrolü için bu döneme özgü kişisel özelliklere göre sağlıklı beslenme programı planlanmalıdır. Önemli olan çok yemek değil , kaliteli ve yeterli besinler yemek gerektiğini unutmayalım.

Bahçeşehir Mervediyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu sağlıklı , mutlu,  bol anne sütü dolu günler diler….


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir