EMZİREN ANNELER İÇİN 5 MUCİZEVİ BESİN

Yulaf:  Emziren annenin demir rezervlerine de katkıda bulunan yulaf, sağlıklı seviyede süt üretimini destekliyor. İçeriğinde bulunan beta-glukan, bitkisel östrojen ve diğer maddeler sayesinde hem anne sütünü arttırır, hem de anne sütünün salgılanmasını sağlayan hormonların üretilmesini sağlar. Beta-glukan aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kahvaltılarınıza veya ara öğünlerinize yulaf ekleyebilirsiniz.

Hurma: İçeriğinde bol miktarda lif, potasyum, kalsiyum bulunan ve A ve C vitamini bakımından çok zengin olması sütün artmasına yardımcı olur. Ayrıca süt üretimi sağlayan prolaktin hormonunun artmasını sağlayan triptofan içerir. Hurma içerisindeki B vitaminleri sayesinde duygusal olarak hassas bir dönemde olan anneye yatıştırıcı etki sağlar. Porsiyonuna dikkat ederek ara öğünlerinizde hurma tüketebilirsiniz.

Bulgur: Bulgur içeriğindeki folik asit, B12 vitamini haricinde tüm B grubu vitaminlerini içeren besleyici ve yüksek posa içeren bir karbonhidrat kaynağıdır. Emzirme döneminde annelerin günlük harcadıkları enerji fazla olduğu için bulgur bu enerji açığını kapatmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bulgurun anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.

Rezene Çayı: Rezene çayı, özellikle mide ve bağırsak sisteminde yaşanan gaz ve spazm sorunlarında etkilidir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde yaşanan gaz sorunlarının giderilmesinde fayda sağlar. Ayrıca rezene tohumu içeriğindeki galaktagog, süt miktarını artıran bir maddedir ve süt salınımında etkili olan prolaktin hormonunun salgılanmasını arttırır. İçeriğinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt kanallarının gelişimi arttırır, bu da sütün daha çok gelmesini sağlar.  Rezeneyi çay olarak günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Eğer rezene tüketemiyorsanız yapısal olarak ona çok benzeyen dereotunu tüketebilirsiniz.

Susam ve Susam Yağı: Kalsiyumdan zengin susam emzirme döneminde 1-2 tatlı kaşığı kullanılarak annelerin enerji ihtiyacının sağlıklı yağlardan karşılanmasını sağlar. Susam hem sütün kalitesini hem de miktarını arttırır. Ayrıca susamdan yapılan tahin östrojen hormonuna benzer özellikler göstererek anne sütü miktarını arttırır. Susam yağı tüketilebileceği gibi aynı zamanda karın ve göğüs bölgesine masaj yaparken kullanılabilir. Masaj yaparken süt bezleri uyarılır ve kan akışı düzenlenerek anne sütünün artmasına yardımcı olur.