Besin eliminasyon diyeti alerjik reaksiyon oluşturduğu düşünülen besinin belirli bir süre diyetten tamamen çıkartılması ve sürecin takip edilmesidir. Eliminasyon diyetinde elimine edilen besin sayısı birde olabilir birden fazla da olabilir. İstenmeyen besin reaksiyonlarının hem tanısında hem de tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Anamnez sonucu, bazı besinler, şüpheli olarak kabul edilirse, bu besinler ve bunları içeren ürünler elimine edilmelidir.

Eliminasyon diyetinde, hastaya sınırlı sayıda besinden oluşan bir program uygulanır. Normalde her zaman yenilen besinler diyetten çıkarılır, yerine alerji yapma olasılığı düşük (hipoalerjen) besinler ve çok seyrek tüketilen besinler ya da hipoalerjenik hazır formüller konur. Eliminasyon diyetinde, alerji yapabilecek besin çeşidi ne kadar az olursa, tanı, o kadar kolay konur. Şüpheli besinler genellikle 4-12 hafta arasında belirli süre için diyetten çıkarılır, bu süreci besinlerin tekrar diyete alınması ve test edilmesi süreci takip eder. Eliminasyon sürecinde besinin her türlü formu (pişmiş, çiğ, dondurulmuş) diyetten çıkarılır ve besin-semptom kayıtları tutulur. Bu kayıt, şüpheli besinlerin tüm formlarının diyetten çıkarılmasını garantilemek ve diyetin besinsel yeterliliğini değerlendirmek için kullanılır.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda eliminasyon konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz.