DÜZENLİ KAN BAĞIŞININ ETKİLERİ

Kan, kaynağı sadece canlılar olan tek yaşamsal sıvıdır. Bilim adamları yapay kan üretmek için birçok denemede bulunmuşlar, fakat başarılı olamamışlardır. Ülkemizde kan bağışı oranı yüzde iki gibi çok düşük seviyelerde olup, ihtiyacı karşılamak çoğu zaman imkânsız bir hal almıştır. Bu yapılan kan bağışının yüzde otuz beş gibi büyük bir kısmı da şanlı ordumuzun, subay, astsubay ve vatani görevini yapan Mehmetçiklerinden sağlanmaktadır. Düşük kan bağışının sebepleri arasında, kan bağışı hususunda halk arasında negatif bilinen nedenler ve bu konuda ki duyarsızlık en önemli sebepler arasındadır.

Düzenli Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

Kan bağışının en büyük faydası, insani olarak bir başka insanın hayatını kurtarmanın vermiş olduğu hazdır. Bununla birlikte, kan vermeden önce kan grubu ve kan değerleri kontrol edildiği için, herhangi bir hastalıkta erken teşhis şansı artmaktadır. Kandaki yağ oranı her kan verildiğinde azalır, kalp krizi riski azalır, kan hücreleri ise yenilenir. Stres, yorgunluk, baş ağrısı ve tansiyon problemi olanların bir müddet sonra düzeldiği gözlenmiştir. Metabolizmayı hızlandırdığı için, vücudun yağ yakışı artar ve kilo verildiği gözlenir. Bu nedenle de kan bağışı, kilo vermek isteyenlerin de tercih edeceği bir durumdur.

Düzenli Kan Bağışının Yan Etkileri Nelerdir?

Düzenli kan bağışının bir zararı bulunmamaktadır. Kısa süreli etkilere karşın, kan verdikten hemen sonra ayağa kalkılmaz en az otuz dakika uzanarak dinlenmek gerekir. İlk dört saat içerisinde su ve meyve suyu gibi sıvı içecekler tüketilmeli, spor yapılmamalı, alkol tüketilmemelidir. Geçici olarak alınan bu tedbirlerin yanında, kişinin yaşına, sağlığına ve psikolojisine bağlı olarak, kısa süreli de olsa baş dönmesi, titreme, midede bulantı, terleme, dudaklarda karıncalanma, baygınlık ve eklemlerde sertleşme görülebilmektedir.

          Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

18 ila 65 yaş aralığında, 50 kilogramın üzerinde ve de hemoglobin ölçüm oranı normal olan kişiler kan bağışında bulunabilirler. Erkekler yılda dört, kadınlar ise üç defa kan bağışlayabilirler. Kan vermeden önceki son on iki saat içerisinde alkol almamak gereklidir.

Düzenli kan bağışı ve etkileri ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi uzman diyetisyenlerden öğrenebilirsiniz.