diyetteyken disarida ne yenilebilir - Diyetteyken Dışarıda Ne Yenilebilir?Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak her hafta diyet ve beslenme ile ilgili yazdığımız blog yazılarında bu haftaki konumuz sizlerden çok gelen bir soru üzerine olacak: ‘Diyetteyken dışarıda ne yiyebilirim?’. Dışarıdayken hem diyetinize uygun bir yer bulmak hem de arkadaşlarınızın ısrarı ile diyet bozan yiyecekler yemeklere karşı koymak zor olabiliyor. Buradan yola çıkaran dışarıdayken neler yiyebileceğinize dair tavsiyelerde bulunacağız. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Evdeyken beslenme listesini oluşturmak oldukça kolaydır. Diyetisyeninizin tavsiyeleri doğrultusunda programınızı oluşturur ve o doğrultuda alışveriş yaparsınız. Gün içerisinde de listeye göre aldığınız ürünleri öğün olarak hazırlarsınız. Ancak sıra dışarıya çıkmaya geldiğinde aç kalınamayacağından kendi kontrolünüz dışında hazırlanan besinleri yemek durumunda kalabiliyorsunuz. Hele ki çalışan kişiler için bu durum daha da zor olabiliyor. Nitekim iş çıkışı dışarıda arkadaşlar ile vakit geçirilecekse öğle yemeği dahil akşam yemeğini de dışarıda yemek durumunda kalabiliyorlar. Bundan dolayı diyette dışarıda yenilen yemekler ile ilgili oldukça dikkatli olunmalıdır. Peki dışarıda nasıl sağlıklı beslenilir? İşte diyetteyken dışarıda yenebilecek yemekler ile ilgili ipuçları…

Dışarıda Diyet Bozmayan Yiyecekler

Öğünlerinin çoğunu ya da en azından bir tanesini dışarıda yemek durumunda olan kişilere yönelik tavsiyelerimiz aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle çalışanların önemli bir kısmı yarım saat daha fazla uyuyabilmek adına kahvaltılarını ofiste yetersiz besinlerle geçiştirebiliyorlar. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı asla bu şekilde geçirilmemelidir.
  • Çok aç değilseniz çorba ve salata gibi hafif ve doyurucu yemekleri dışarıdayken tercih edebilirsiniz.
  • Diyet yapanlar için yemek yapan restoranlar epey çoğaldı. Öyle ki AVM’de yenebilecek sağlıklı yemekler bile artık mevcut bulunmaktadır. Örneğin; haşlanmış sebzelerden meydana gelen ve veganlar için ayrı menüleri olan birçok restoran bulunmaktadır.
  • Günlük diyet listenizde herhangi bir et türü var ise de endişelenmenize gerek yoktur. Nitekim eğer dışarıda bulunduğunuz sırada et ürünü tüketmeniz gerekiyorsa ızgara tavuk, et gibi ürünleri tüketebilirsiniz. Yanına patates kızartması yerine de salata ya da haşlanmış sebze tercih edebilirsiniz.
  • Peki diyetteyken dışarıda ne içilir? Şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır. Şekersiz limonata, az yağlı yoğurttan yapılmış ayran gibi içecekler tercihiniz olabilir.
  • Hafta sonları güzel ve dinlendirici bir yerde arkadaşlarınızla kahvaltı etmek istediğinizi varsayalım. Bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Nitekim sırf diyettesiniz diye sosyal hayatınızdan kısmak yanlış bir tercih olur. Peki diyetteyken dışarıda kahvaltı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Yumurta, salatalık, domates, roka, tahıllı ekmek, şekersiz çay, doğal meyve suyu, zeytinyağlı zeytin, yeşillik, 1-2 dilim beyaz peynir, kepekli tost ekmeği ile yapılan tost gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

Bahçeşehir Zayıflama Merkezi olarak ‘Diyetteyken dışarıda ne yenir?’ sorusunun yanıtına yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuştur. İstanbul diyetisyen arayışınızda yanınızda olduğumuzu hatırlatmak ister, herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlerle iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz.