Su vücut için neden önemlidir?

Vücudumuzun %75’i sudan oluşmaktadır. İnsan sağlığı için suyun önemi oldukça fazladır ve hayati önem taşımaktadır. Çeşitli nedenlerle vücudumuzda bulunan suyun azalması, onarılamayacak sağlık problemlerine neden olabilir. Vücudumuzda %3’lük su kaybı, kan hacmini ve fiziksel performansımızı azaltır. Su kaybı %5 olursa konsantrasyon sorunu yaşanır. %8 olması durumunda aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve solunum güçlüğü oluşur. Bu yüzden günlük yaşantımızda su içme büyük önem arz etmekte ve diyetlerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Diyetisyenler, diyet listesi hazırlarken vücuttaki yağ oranını düşürmek ve yağdan kilo verdirmek için su tüketiminin önemini belirtmektedirler. Suyun kalorisi olmadığı gibi, dokularda oksijen salımını sağlar ve yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda kilo vermede de çok önemli bir yer tutar. Her insanın metabolizması farklı çalıştığı için su içme ve ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Genelde normal insanlarda su tüketimi 2-3 litre olmalıdır. Fazla kilolu insanlar ise, diyetisyen tavsiyesi ile 3-4 litre su tüketmelidirler. 1 litre su kaç bardak diye sorulduğunda hacmi önemli olmakla birlikte uluslararası ortalama 5 bardak olduğu kabul edilmiştir. Kalori miktarı ile tüketilen su miktarı birbirine paralel olmalıdır. Egzersiz yapanların su tüketiminin daha fazla olacağı aşikârdır. Görüldüğü gibi su içmenin faydaları ve suyun önemi apaçık ortadır.

Su zayıflatır mı?

Yemeklerden önce içilen bir bardak su daha az kalori almanızı sağlar. Mideyi doldurur ve tokluk hissi vererek iştahınızı keser. Su midede fazla durmadığı için idrar, dışkı ve ter yoluyla vücudumuzdan atılır. Öğünler arasında tüketilen 3-4 bardak su vücudumuzu susuz bırakmadığı gibi açlık hissimizi de bastırmış olur. Dolayısıyla, zayıflama diyetlerinde su içmek çok önemli bir faktördür.

Su Diyeti

Adından anlaşıldığı gibi su diyeti, meyve suyu, çorba ve günlük su tüketimi ile gerçekleşmektedir. Bu diyetin amacı vücudun günlük su ihtiyacını karşılayarak yağ yakımını hızlandırmaktır. Çilek, ananas gibi sindirimi kolay ve aynı zamanda ödem attıran meyveler ağırlıklı olarak kullanılır. Su diyeti sadece kilo vermek için değil, aynı zamana vücudunuzun detoksa ihtiyaç duyduğunda da uygulanabilir.

Su sağlıktır. Sağlıklı yaşama ilişkin her türlü ile sorunuzun cevabını Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi kurucu diyetisyenlerinden Merve KALELİOĞLU’dan öğrenebilirsiniz.