DİYETİSYEN İLE SAĞLIKLI ZAYIFLAMA

Son zamanlarda piyasalarda birçok diyet ve beslenme kitapları üzerinden sağlıklı bir diyet listesi çıkararak zayıflayacaklarını düşünenler olabilir. Oysa beslenme davranışı kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkiler. Kadın ve erkek her insan kendisine göre bir diyet listesi oluşturmalıdır. Bunu da en iyi kendi alanında uzman diyetisyenlerin yapacağı değerlendirilmektedir.

Diyetisyenlik nedir?

Üniversitelerin 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümünde aldıkları lisans eğitiminden sonra, Diyetisyenlik ünvanı alan beslenme uzmanlarının amacı, insanlara sağlıklı ve kaliteli yaşam sunmak için araştırmalar yaparak kendilerini sürekli güncel tutmaktır.

Günümüzde pek çok hastalık, doğru yemek tarifleri üzerinden beslenerek ve sağlıklı yaşam ilkelerine uymak kaydıyla önlenebilmektedir. Bu durum kadınların hamilelik döneminde bilhassa önem arz etmektedir. Diyetisyen, kişilerin yaş, kilo, boy, yaptıkları fiziksel aktivite ve sağlık bilgilerine göre bir program hazırlamaktadır. Vücudumuza gerekli protein, yağ, karbonhidrat ihtiyaçları için uygun olan yemek tarifleri vererek, besin gruplarının sağlıklı ve dengeli dağılımını sağlamaktadır.

Sağlıklı Zayıflamanın Adımları Nelerdir?

Zayıflama sürecinde amaç fazla yağların vücuttan atılmasını sağlamaktır. Kişiye özgü hazırlanmamış ve yetersiz olan besin vücutta yağ kaybından ziyade kas kaybına neden olacaktır. Bu durum sağlıksız kilo verme ve daha sonrasında tekrar kilo alımına neden olabilecektir. Sağlıklı kilo verme için en önemli kurallar şunlardır;

  1. Kararlı olun ve hedefinizi belirleyin,
  2. Diyetisyene başvurmadan önce kan tahlili yaptırın,
  3. Diyetisyeninizle birlikte size özel beslenme planı çıkarın,
  4. Bilinçsiz yapılan detoks diyetlerden uzak durun,
  5. Ana ve ara öğün tüketimine dikkat edin,
  6. Gün içinde 2 veya 2,5 litre su tüketimine özen gösterin,
  7. 3 beyaz olan şeker, tuz ve unlu mamullerin aşırı kullanımından uzak durun,
  8. Paketli ürünler yerine evde hazırlanan yiyecekleri tercih edin,
  9. Kahve ve çay tüketimini azaltıp yerine bitki çaylarını tercih edin,
  10. Günde 40-45 dakika yürüyüş veya egzersiz yapın.

Yukarıda saydığımız kuralları hamilelik esnasında kadın arkadaşlarımız da diyetisyen eşliğinde zayıflama yöntemleri şeklinde uygulayabilmektedirler. İstanbul Diyetisyen merkezleri içerisinde güvenilir bir yere sahip olan Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinde, uzman diyetisyen ekibimizle birlikte sağlıklı zayıflama yöntemlerini anlatmak için sizleri bekliyoruz.