DİYETİN BİYOLOJİK SAATE GÖRE AYARLANMASININ ÖNEMİ

Biyolojik saat, insanların uykusundan, kuşların farklı bölgelere göçüne kadar meydana gelen her şeyi düzenleyerek, doğru saatte doğru işlerin yapılmasını sağlar. Vücudumuzdaki biyolojik ritimler sayesinde akşam vaktinde uyur, sabahın ilk ışıklarıyla da uyanırız. Aslında bu biyolojik saat tüm canlıların, günlük, haftalık, aylık, yıllık ve mevsimsel olarak ritimleri olduğunu göstermektedir. Bu ritimler, kış uykusuna dalan hayvanlar, göç eden kuşlar ve akşam kapanıp sabah açan çiçeklerde olduğu gibi fizyolojik olayları ve döngüleri düzenlerler.

İnsan vücudunun işleyişi de aynen bu canlıların fizyolojik mekanizması gibi doğal bir ritimle yönetilir. Bu yönetim en uygun biyolojik saat olarak kendini gösterir.

Biyolojik Saatin Zayıflama Yöntemleri Üzerindeki Etkisi;

Uzmanlar diyet yapmak isteyenlerin açlık-tokluk hususunda biyolojik saatlerini ayarlamaları halinde, organların çalışmasını düzene sokabileceği görüşündeler. Örneğin; pankreas insilün ve glikoz metabolizmasını, çevresel biyolojik saat ile kontrol altına alır ve bu saati açlık-tokluk döngüsü ayarlar. Diyetisyenler, biyolojik saat dilimlerinde uygulanan, diyet listesi ve yapılacak fitness ile zayıflama programlarının, daha verimli olduğu görüşündedirler.

Biyolojik saat dilimleri

6-7 : Metabolizma hareketleniyor, kahvaltı için en ideal saat spor yapmaktan kaçının,

7-9 : Vücudun en kuvvetli ve dirençli olduğu saat,

9-12 : Fitness ve sağlık açısından uygun vakit, matematik zekası üst seviyede,

12-15: Dinlenme zamanı, verimlilik, tansiyon ve hormon düzeyinin düşerek dikkatin azaldığı zaman dilimi,

15-19: Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda, enerji geri geliyor, spor için en uygun zaman.

19-21: Kan basıncı, nabız ve karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor, sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor.

21-23: Metabolizma yavaşlıyor, bu saatlerde yenilen yiyecekler bu nedenle tehlikeli, stres hormonu salgılamayı durduran bünye sakinleşmeye başlıyor.

23-03: Vücut kendini uyumaya programlıyor. Verimlilik en alt düzeyde, tepkiler yavaşlıyor, görme zayıflıyor ve kazalar en çok bu saatte oluyor. Melatonin hormonunun salgılanması sonucu, çalışanlar da hata yapabiliyor.

Görüldüğü gibi spor yapmak ve diyet listesini uygulamak için, en uygun biyolojik saat dilimi yakalandığında, sağlıklı zayıflama yolu da sizlere açılmış olacaktır. Sizler de biyolojik ritimle ilgili Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.