DİYETE EGZERSİZ TAKVİYESİNİN ÖNEMİ

Günümüzde birçok insan hem sağlıklı olabilmek hem de güzel bir vücuda sahip olmak amacıyla diyet yapar. Birçok kişi ve kurum tarafından hazırlanmış diyet listesi bulunmaktadır. Diyet listesi oluşturulurken çok dikkat edilmeli ve uzman kişiler tarafından hazırlanmayan diyet listelerine itibar edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki hem basın kanalıyla duyulan, hem de halk arasında bilinen birçok diyet mağduru vardır. Hatta yanlış diyetler, insanının ölümüne bile neden olabilmektedir.

Her kişinin metabolizması, yağ düzeyi ve vücut yapısı çok farklıdır. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız uzman bir diyetisyene başvurmanız gerekir. Halk arasında bilinen popüler diyetler vardır. Örneğin; süt ve meyvelerin az tüketildiği ve birinci aşamasında besin değeri yüksek olan ürünlerin tüketilip daha sonra kalorisi yüksek olan besinlerin fazlaca tüketildiği “Sonoma Diyeti”, Protein Diyetleri, Akdeniz Diyeti, Alan Diyeti, İsveç Diyeti, Vegan Diyeti, Paleo Diyeti ve Su Diyeti bunlardan bazılarıdır.

Diyette Egzersiz Niçin Yapmalıyım?

Esasen egzersiz yapmadan sadece diyet yaparak kilo vermek mümkündür. Fakat bu şekilde kilo vermek asla sağlıklı değildir. Çünkü diyete başladıktan sonra, birinci ayın sonunda hızlı kilo verilebilir. Ancak vücut henüz diyet yaptığını fark etmediği ve metabolizma da oldukça hızlı olduğundan dolayı rahat bir şekilde kilo verebilecektir. Fakat birinci ayın sonunda vücut diyete başladığını fark edecek ve metabolizmayı yavaşlatacaktır. Dolayısıyla diyet yapan kişi ne kadar az yerse yesin, vücut o kadar az enerji harcayacak (metabolizma yavaşladığından dolayı) ve kilo vermesi çok zorlaşacaktır.

Bu şekilde ilerleyen diyet süresince metabolizma iyice yavaşlayacak ve bir süre sonra ne kadar besin alınırsa alınsın hızlı kilo vermek yerine kişi kilo almaya başlayacaktır. Oysa ki egzersiz yapan bir kişinin metabolizmasının hızlandığı bilinmektedir. Egzersiz yapıldıkça vücuttaki yağlar daha hızlı erimeye ve kas kütlesi de artmaya başlayacaktır. Dolayısı ile metabolizma daha da hızlanacak ve bu şekilde yapılan diyette hem sağlıklı kilo verilecek, hem de verilen kilolar hemen geri alınmayacaktır.

Sağlıklı kilo vermek ve kendinize uygun egzersiz ve diyet programı oluşturmak isterseniz “Diyetisyen Merve Kalelioğlu” ile temasa geçebilirsiniz.