Diyabette Beslenme

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, Tip 1 ve tip 2 diyabet olarak iki turdur. Tip 1 diyabet, insülin hormonu tedavisi gerektiren ve genelde çocukluk veya gençlik yaşlarında ortaya çıkan turudur. Tip 2 diyabet ise pankreas bezinden insülin hormonu salınımı vardır ancak çeşitli sebeplerle yetersizdir veya etkisizdir genelde orta ve üstü yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik yetkinlik, hareketsizlik ve şişmanlık özellikle tip 2 diyabet riskini artıran faktörlerdir. Diyabet kronik bir hastalıktır ve ömür boyu devam eder. Diyabetin en önemli tedavi unsurlarından biri tıbbi beslenme tedavisidir.

Tıbbi beslenme tedavisi de ömür boyu devam ettirilmelidir. Beslenme tedavisinde öğün düzeni ve porsiyon kontrolü son derece önemlidir. Diyabetin tıbbi beslenme tedavilerinden biri de karbonhidrat sayımı yöntemidir. Karbonhidrat sayımı yöntemi diyabetlinin yaşantısını ve beslenme düzenini daha esnek hala getiren bir yöntemdir.

Diyabetli kişi, sık kan şekeri takibi ile kan şekerini, dolayısıyla da beslenmesini daha iyi kontrol edebilmektedir. Kontrollü diyabet, komplikasyonların gelişme riskini azaltır. Mervediyet, kişisel sağlık problemlerinize göre beslenme programı hazırlamaktadır.

İstanbul Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Sağlıklı Günler Diler…