Direnç kilosunu kırmak için kalori azaltmaya yönelik şok diyetler, ağır detoks programları veya ağır sporlar yapmaya başlamak ve vücuda aşırı yüklenmek sağlık açısından yorucu olabilir.

Bunun yerine;

•Vücudu gün içerisinde hareketli tutmayı ve vücuttaki kas oranını arttırarak sporlara yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede bedeniniz gelişen kaslarınızın enerji ihtiyacını karşılamak için bir süre sonra daha fazla yağ yakmaya baslar. Altta yatan herhangi metabolik bir rahatsızlığınız yoksa hareketli yaşam ve dengeli beslenme ile direnç kilosu kısa sürede kırılır.

Karbonhidrat Tüketiminizi Azaltın: Bu tarzda beslenme, günlük karbonhidrat almanı sınırlar. Bu, insülin seviyesinin düşmesine ve yağların enerji kaynağı olarak kullanılmasına neden olabilir, bu da kilo kaybına yol açabilir.

Protein Tüketiminin Arttırın: Protein, vücutta hassas bir denge sağlamaya yardımcı olur ve kilo vermenize katkı sağlar. Ayrıca, protein aynı zamanda vücudunuzun doğal büyüme ve onarım süreçlerini destekler ve vücuttaki kas dokusunu korur.

Alkol Tüketimini Azaltın: Alkol, metabolik süreçleri yavaşlatır ve vücudunuzun yağ yakmasını engeller. Ayrıca, alkol içeren içecekler yüksek kalorili olduğundan kilo almanıza neden olabilir.

Lif Tüketimini Artırın: Lif, sindirimi yavaşlatır ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca lif; vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve kolesterol seviyelerini düzenler.

Yeşil Çay Tüketin: Çalışmalar, yeşil çayın özellikle karın bölgesi üzerinde kilo kaybına yardimci özellikleri olduğunu gösteriyor.

Su Tüketmeyi Unutmayın: Şekerli içecekler kilo almaya yol açarken, bazı içecekler kilo verme duraklamasını tersine çevirmeye yardımcıdır. Özellikle yemeklerden önce su tüketiminin kilo verme üzerinde etkili olduğunu gösteren bir çalışmada suyun, 500 ml içtikten sonra 1.5 saat boyunca metabolizmayı % 24-30 oranında arttırdığını göstermektedir

Rutin Kan Testi Yaptırın: Kan testleri 6-9 ayda bir yenilenmelidir. Vitamin- mineral eksiklikleri kilo verme konusunda direnç oluşturabilir.

Beslenmenizde Farklılık Oluşturun: Uzun süredir aynı tarz bir beslenme programını uyguluyorsanız, farklı bir beslenme şekli veya öğün saatlerinde değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz.

Egzersiz Yapın: Rutininizde egzersiz yoksa, hayatınıza sporu ekleyin.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda direnç kilosu konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz