Depresyon bir duygu durum bozukluğu olarak sınıflandırılır. Bir kişinin günlük faaliyetlerine müdahale eden üzüntü, kayıp veya öfke duyguları olarak tanımlanabilir. Majör depresif bozuklukta, üzüntü duyguları sabittir. Depresyonu olan herkes aynı semptomları yaşamaz. Semptomlar şiddete, ne sıklıkta ortaya çıktıklarına ve ne kadar sürdüklerine göre değişebilir.

Depresyonlu bireyler obeziteye daha yatkındır. Bazı antidepresanların kilo artışı gibi yan etkileri olabilmekte, böyle durumlar toplumda antidepresan kullanmama gibi algılar yaratabilmektedir. Fakat hiçbir şey mental sağlığımızdan önemli değildir. Eğer yan etkiden dolayı kazanma ihtimaliniz olan ağırlığın sağlığınız üzerinde olumsuz etkisi olabilecek bir durum varsa (obezite, diyabet, yüksek kolesterol veya hipertansiyon gibi) doktorunuz zaten size uygun alternatifte etken maddeli antidepresanları düşünecektir.

Depresyonlu bireylerde Omega-3 alımının desteğinin yararlı olduğu bilinmektedir. Diyetin omega-3 kaynakları ile zenginleştirilmesi veya takviye edilmesi düşünülebilir.

Depresyon tedavisi alanların bolca tüketmesi gereken besinler arasında, folik asit içeren baklagiller, fındık, birçok meyve, özellikle koyu yeşil sebzeler, B12 içeren düşük yağlı süt ürünleri gibi tüm yağsız ve az yağlı hayvansal ürünler, omega 3 kaynağı balık bulunur.

Bahçeşehir MerveDiyet Merkezi Diyetisyenleri olarak bu yazımızda depresyon ve beslenme konusunu sizlerle paylaştık. Sizler de beslenme danışmanlığı almak isterseniz 0533 935 90 14 numarasından bize ulaşabilirsiniz